Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Fotoselli kapı kapatıcı kanatların sağa sola kaydırılması yada sadece sağa veya sadece sola kaydırılarak kullanıma sunulan bir üründür. Farklı isimlerde anılsa da en yaygın kullanılan ismi fotoselli kapıdır. Diğer kullanılan isimleri ise şu şekilde sıralanabilir. Radarlı kapı, otomatik kapı, sensörlü kapı, kayar kapı, otomatik kayar kapı gibi isimlerle anılmaktadır.

Fotoselli kapı sektöründe çokça yerli üretici olduğu gibi farklı menşeiler de yabancı markalarda bulunmaktadır. Yerli üreticiler motor seçeneği olarak tek marka üzerinde yoğunlaşırlar. Tercihen farklı bir marka motor istenmez ise KORMAS marka motor kullanılmaktadır. Mekanizma için kullanılan birkaç üretici mevcuttur. Bu üreticiler kapının mekanizma kısmında bulunan teker, askı parçaları gibi kısımlarını üretirler. Farklı üreticiler elektronik kısmı ile ilgilenmektedir. Fotoselli kapı kartı farklı nitelikler taşıyabilir. Örneğin bazı kartlar bluetooth özelliğine sahip iken başka bir kartta bu özellik harici bir component ile sağlanmaktadır. Kart üzerinde bulunan işlemci ve diğer componentler ise uzak doğudan tedarik edilmektedir.

Otomatik kayar kapı mekanizma ve şase profillerinde üretici firmalar kendi kalıplarını imal ettirip kendi profillerini kullanabildiği gibi piyasada satılan üniversal profillerde kullanılmaktadır. Kanat profillerinde çıtalı ve çıtasız profil seçenekleri bulunmaktadır. Her iki ürününde avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Şık olan profil seçeneği ise çıtasız modeldir. Çıtasız profil grubunda profillerin üç tarafı monte edildikten sonra kalan tek tarafına cam takıldıktan sonra profil takılmaktadır. Çıtalı grupta ise profiller tamamen kanat haline getirilerek sahaya sevk edilir. Cam kısmı çıtalar sökülerek yerine takılır.

Radarlı kapı klavuzları etek profillerinin yapısına göre farklı tasarımlara sahip olabilir. Profillerin altında bulunan kanal ile tasarımı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Genel yapısı ile polyester yada polyamid bir yapıya sahip olması beklenir. Klavuzun bu yapısı ile kanatların sessiz bir şekilde kaymasını ve dahi aşınma gibi gündemlerin oluşmamasını sağlar. Görev olarak kanatların çalışırken doğrusal lığını sağlamak olan klavuz hem yere hem de sabit kanatlara monte edilebiliyor olması avantaj sağlar. Klavuzun polyamid veya polyester kısmının değişken olması da başka bir avantaj sağlar. Aşınma durumunda kolay bir şekilde değişmesi hem kullanıcı hem uygulamacı tarafından istenilen bir durumdur.

Sensörlü kapı sızdırmazlığın sağlanabilmesi için kenarlarına farklı fitil ve contalar kullanılmaktadır. İki kanat arasına kullanılan conta S fitili olarak adlandırılan bir contadır. Bu contanın her iki kısmına S şekline benzemektedir. Kanatlar kapandığı zaman S lerin birbirine geçmesi ile birlikte hatırı sayılır bir sızdırmazlık sağlar. S fitilinin profil tarafı ise kullanılan profile göre tasarlanır. Kanatların klavuza uymaması halinde fitil tam olarak oturmaz. Bu conta EPDM olarak yapıldığı gibi PVC malzemeden de yapılabilmektedir. Genel olarak dış mekan kapısı olarak kullanılan yerlerde EPDM conta kullanılması faydalı olacaktır. Yapısal olarak olumsuz hava şartlarına daha iyi uyum sağlamaktadır. Diğer kısımların sızdırmazlığı ise kıl fitil ile sağlanabilir. Kıl fitiller kasanın etrafına çevrelenen fotosel profiline takılmaktadır. Ölçü olarak genelde 67×800 ölçülerinde kıl fitil tercih edilebilir. Kapının alt kısmında ise alt profilde iki kanal bulunur. Bu kanallardan biri klavuz için kullanılırken diğer kanal ise kıl fitil için kullanılmaktadır. Kıl fitil yer ile belli belirsiz bir temas kurar. Kullanılacağı yere göre kıl fitil ölçüsü değişebilir.

Fotoselli kapı camı olarak bir özellik belirtilmediği sürece 4+4 lamine cam kullanılmaktadır. Lamine cam kullanılmasının en önemli sebebi kanatlar darbeye maruz kaldığında camın dağılarak zarar görmesinin önüne geçilmesidir. Farklı taleplere cevap vermek adına ısı cam, plexiglass gibi özel camlar ile kapı kullanıma sunulabilir. Camların renkli yapılabilmesi de bir seçenek olarak düşünülebilir. Ayrıca fotoselli kapıda camlar buğulu cam olarak imal edilebilir. Sadece cam kapı olarak üretilen kapılarda da lamine cam kullanılması olası bir durumdur. Camın cam aralarında hareketini önlemek için kanallar içerisine silikon yapılı bir malzeme konulur. Bu malzeme camın ileri geri hareketini kısıtlayacaktır. Ayrıca cam ile kanat profilleri arasına cam fitili kullanılarak cam iyice sıkıştırılır. Kullanılan fitil genel olarak PVC malzemeden üretilmiş olur. Profil ve cam birbirlerini sağlamlaştırır ve kanat daha rijit bir görünüş sağlar.

Fotoselli kapı tetikleyicileri olarak göz attığımız zaman karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanı radar ile açılmadır. Radar kapının hem içine hem dışına uygulanabilen bir üründür. Kapının kanatlarından 2,5 metreye kadar hareketlerin algılanmasına ve bu hareketin tetik olarak algılanmasını sağlayan bir üründür. Algılama mesafesi ve duyarlılığı ayarlanabilir. Alternatif çözümler mevcuttur. Tek tarafa şifre paneli diğer tarafa radar tercih edilebilir. Bu durumda giriş kontrol altına alınmış olur. Yada girişi kontrol altına almanın farklı bir yöntemi olan kartlı geçiş sistemi entegre edilebilir. Kartlı geçiş sistemi personel geçiş sistemi olarak ta adlandırılır. Hastahane labaratuvar gibi personelin geçiş kontrolü istenilen yerlerde kullanılır. Bu tetik yöntemlerinden farklı olarak buton kullanılabilir. Buton ile kontrol radar ile kapının aç kapa yapılması istenmeyen yerlerde kullanılmaktadır. Radar kullanımı bazı alanlarda gereksiz açılımlara sebep verebilmektedir. Bu ürünlere ek olarak loop sensör kullanılabilir. Loop sensör aynı zamanda metal kütle dedektörü olarak ta adlandırılır. Fotoselli kapıda çok tercih edilmese de alternatif ürün olarak sunulabilir. Bu ürünlere ek olarak kumanda ilave edilebilir. Geçişin bir personel tarafından yapılması istendiği durumlarda kumanda yada buton tercih edilebilir.

Fotoselli kapı set içerisinde standart olarak konum anahtarı verilmektedir. Konum anahtarı kapının sürekli açık sürekli kapalı konumda kalmasını sağlamaktadır. Konum anahtarında kış modu, yaz modu, tek taraf çalışma modu gibi seçenekler mevcuttur. Her markanın kendine özel tasarımı olarak konum anahtarı mevcuttur. Bazı markalar uzaktan kumanda edecek şekilde tasarım yapmışken bazı markalar ise kablolu şekilde tasarım yapmışlardır. Genel olarak bakış açısında görev aynıdır. Bazı durumlarda mekanizmanın yanında görmüş olduğumuz konum anahtarını bazı durularda kapının yan taraflarında duvara iliştirilmiş şekilde görebiliriz. Kullanıcının rahat ulaşabileceği bir yerde olması istenmektedir.

Fotoselli kapıda kullanılan emniyet fotoseline nokta fotosel de diyebiliriz. Nokta fotosel kapının kasa kısmına dönülmüş olan fotosel profiline monte edilir. Yer kaplamadığı ve uzak mesafe olmadığı için tercih sebebidir. Bazen göz fotosel şeklinde isimlendirildiğini duyarız. Emniyet fotoseli yerden 60 cm kadar yukarıdan monte edilir. Bu yükseklikte çocuklarda giriş yapıyor olsa sistem tanır ve kapı geri açılır.

Kayar kapı emniyeti farklı şekillerde sağlanabilir. İçeriden mekanik kilit ile kilitlenerek farklı geçiş kapısı kullanılabilir. Bu durumda emniyet sağlanmış olur. Mekanizme içerisine yerleştirilen elektromekanik kilit ile emniyet sağlanabilir. Bu yöntem de olabildiğince güvenlidir. Olası elektrik kesintisine karşı akü kullanılması gerekir. Farklı bir yöntem olarak ta dışarıdan mekanik kilit ile kilitleme yöntemidir. Her ne kadar güvenlik işi kayar kapıya bırakılmasa da güvenlik yöntemleri mevcuttur.

Otomatik kapı kullanım yerleri değerlendirildiğinde bir çok alan ile karşılaşıyoruz. Hastahane girişleri, AVM girişleri, okul girişleri, büro ofis girişleri, ofis bölmeleri, bina içi birim bölmeleri, labaratuvar girişleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Focus kapı olarak istenilen her alanda fotoselli kapı hizmeti vermekteyiz.