Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

fashion4car-roportajOktay ERGİNOĞLU; Düğün ve otomobil fotoğrafları üzerine uzmanlaştığını ayrıca aile çekimlerinin de kendisini çok memnun ettiğini belirterek gerçekleştirdiği projeleri bizimle paylaştı…

Okurlarımız için  kendinizden biraz bahseder misiniz?

1984 Mardin doğumluyum. Keşfetmeyi seven, sanat, müzik, özellikle seyahat ve tabi ki fotoğraf tutkunuyum. 10 yıl boyunca kurumsal bir firmada satış uzmanlığı yaptıktan sonra hobi olarak başlayan fotoğraf hayatını radikal bir karar alarak profesyonel iş hayatına çevirmiş birisiyim.

Ne zamandan beri fotoğraf ilgi alanınızda ve ne kadar zamandır profesyonel olarak yapıyorsunuz?

Aslında fotoğraf hayatımda hep vardı. ortaokulda, lisede filmli makinemle hep fotoğraf çekerdim. Ama profesyonel olarak 6 yıldır fotoğraf çekimleriyle uğraşıyorum. 4 Yıldır kendi şirketim var.

Neden fotoğrafçılığı tercih ettiniz? Sizi buralara kadar sürükleyen ne oldu?

Fotoğrafçı olmak gibi bir hayalim yoktu. Kader diyelim.Bolca fotoğraf albümü biriktirdiğimde ve geriye dönüp baktığımda fotoğrafın bende bir tutku olduğunu farkettim ve tutkumun peşinde yol aldım. Her şey bir arkadaşımın, kendimize bir hobi edinelim demesiyle başladı. Profesyonel fotoğraf makine aldığımda işin içeriğini fark ettim.

Oktay-sergi-1Fotoğrafta uzmanlık alanım diyebileceğiniz alanınız nedir ?

Hobi olarak fotoğraf çekmeye başladığımda mimari fotoğraflar konusunda ilerlemek istiyordum ama zaman ve ilgim suyun akışını değiştirdi. Portre çekmeyi çok sevdiğimi farkettim. Ekipmanlarım da bu doğrultuda ilerledi. İçinde insan olmayan bir fotoğraf çekmeyi sevdiğimi söyleyemem. Zamanla otomobillere olan ilgim ve bu alanda yaptığım çekimlerin beğenilmesiyle bu aralar otomobil çekimlerini fazlaca yapıyorum. Onları deneyimleyip karakterini öğrenip yansıtarak fotoğraflarını çekmek bana ayrı bir haz veriyor.

Sanırım bu tutkunuz sizi yayıncılığa yöneltti değil mi?

Evet bu doğru, otomobil yayıncılığına yaptığım çekimler beni fazlasıyla mutlu etti ama o yayın durunca eksikliğini fazlaca hissediyordum. Bir arkadaşımla birlikte projelerimizi çekip yayınlayacağımız ama kaliteli ve özel içeriği olan bir yayın çıkarmaya karar verdik. Zor ve sancılı bir süreçten sonra yaklaşık bir yıl önce “Fashion4Car” isimli moda ve otomobil  dergisini basılı olarak çıkardık. Günden güne büyüyen evladımız gibi hissediyoruz onu. Fotoğraflarının çoğunu biz çekiyor ve özel projeler gerçekleştirip onlara istediğimiz gibi yer veriyoruz. Yaratıcı ve keyifli projeleri olan herkese kapımız açık.

Sadece basılı bir dergi mi kısaca derginizi de tanımak istiyoruz açıkçası?

Evet (gülüyoruz). Moda ve otomobil ne alaka diye binlerce tepki aldık. basılı medya bitti diye yolumuzdan döndürmek isteyenlerle çok nefes tükettik. Ama şuan gerek basılı olarak gerekse web ve sosyal medyada ilgi görmesi bizi mutlu ediyor. Moda ve otomobil heberleri noktasında çok iddialıyız. Dergimizi  D&R Carrefour ve Migroslarda görebilir ve alabilirsiniz.

Sonuç olarak fotoğraf hayatınıza ne kattı? Sizin asla unutamam dediğiniz bir projeniz var mıdır?

Fotoğraf hobi olarak beni mutlu ediyor ve bunu meslek olarak yaptığınızda gelir getirmesi mutluluğunuzu arttırıyor. Bana yayıncılık gibi değerli bir mesleği de kazandırması çok büyük bir artı diye nitelendiriyorum. Sadece hobi olarak algılamayın. geleceğe bıraktığınız eşsiz anıları ölümsüzleştirmek gibi kutsal bir hobi diyebilirim.
Evet benim için çok değerli bir proje gerçekleştirmiştik üç yıl önce “Annem Ben Kadarken” diye… Annelerle çocuklarını buluşturduğumuz projede anneler çocuklarıyla birlikte yer aldı. Anneleri kendi yaşlarında oynadığı oyunları çocuklarıyla ve oynadıkları yerde canlandırdılar. Bu projem manevi olarak çok mutlu etmişti beni.

Çok teşekkür ediyoruz değerli zamanınızı bizimle paylaştığınız için.

Ben teşekkür ederim..