Blog

Fındık Yemenin 5 Faydası

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Fındık tadı ile herkesi mest eden yiyeceklerin başında gelir. Yapılan araştırmalarda fındık yiyen insanların sağlığında ciddi derecede düzelme görüldüğü biliniyor. Hem sağlık açısından oldukça faydalı olan bu besin lezzetiyle de dikkat çekiyor. İçerdiği yüksek protein ve vitaminler sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelen fındık aynı zamanda tam bir enerji deposu. Hadi şimdi gelin birlikte fındık yemenin sağlığımıza faydaları nelermiş birlikte inceleyelim.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

Fındık içerisinde bulunduğu vitaminler sayesinde oldukça zengin bir besin olarak biliniyor. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde doğru kan akışı vücutta sağlanıyor. Doğru kan akışının sağlanmasından ötürü ateş, grip ve diğer rahatsızlıkların önüne geçiliyor. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken fındık içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin daha da kuvvetli olmasını sağlıyor.

Diyabet Riskini Azaltır

Her gün düzenli olarak tüketilen fındık sayesinde ileride diyabet hastalığına yakalanma riskinizi en aza indirir. Her gün tüketilen bir avuç fındık, kişinin ileride tip 1 veya tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor. Zira içerdiği besin değerleri sayesinde fındık yiyen kişinin kan şekeri belli düzeyde kalıyor. Şeker hastalığı riski olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor.

Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

Fındık yemenin sağlığımıza faydaları arasında kalp ve damar sağlığı gelmektedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar da kalp damar sağlığına iyi geldiği ve damarları koruyarak tıkanıklığı önlediği biliniyor. Ayrıca içerisinde bulunan vitaminler sayesinde kalp krizi riski en aza iniyor. Özellikle kalp damar hastalığı olanların doktorlarına mutlaka tanışarak bu besini tüketmeleri gerekir.

Depresyona Karşı Bire Bir

Fındık içerdiği B6 vitamini sayesinde depresyona karşı bire bir iyi gelen besinlerin başında gelir. Her gün düzenli olarak yenilen fındık insanda serotonin salgılayarak ruh haline iyi geldiği biliniyor.

Cilt Sağlığına İyi Geliyor

Fındık yemenin sağlığımıza faydaları arasında cilt sağlığı gelmektedir. İçerisinde bolca bulunan vitaminler sayesinde cilt sağlığına iyi gelmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin mutlaka düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerin başında fındık gelmektedir. Zira fındık yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir. Ayrıca içerdiği vitaminler sayesinde daha genç görünmenize yardımcı olur. Hem bağışıklık sistemini güçlendirdiği hem de cilt sağlığına iyi geldiği içi deri kanserine karşı ekstra bir korumanız olur.

 

Halil Kaya

Web Master

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close