Yetita yerli dizin arama sitemiz 2 yıldır dizin görevini üstlenmişti. Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan ‘ın çağrısından sonra 2 yerli arama motoru projesi devreye alındı. Devreye alınan arama motorlarının datasını 2 yıldır ilk defa yetita.com sağlamıştır.

İsimlerini açıklamamız etik olmayacağı için şuan 2 arama motorunu açıklamayacağım.

Bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

Bugüne kadar tüm yerli projelere destek verdik ve bundan sonrada elimizden geldiğince tüm yerli projelere destek vereceğiz.

Teşekkürler TÜRKİYE

14.12.2017 Tarihinde Kurucusu olan Müslüm ASLANTÜRK tarafından,

Her hikaye mutlu sonla bitmezmiş…
Öğrendiklerim cebime kaldı.
Arama Motoru Projesi Sonlandırılmış ve site kapatılmıştır. Şeklinde bir yayından sonra yayın hayatına son veren  Türkiye ‘nin Arama Motoru Çokya geçtiğimiz günlerde tekrar başlayacağını bildirdi.

13 bin kayıtlı web sitesi ve giderek artan datası, görsel olarak güncelleme ve fonksiyonel birçok özelliğin dahil edileceği, hatta kişi davranışlarınında etkin bir şekilde gösterileceği dedikodular arasında yer alıyor 🙂

Yerli ve milli olan tüm projelere tam destek verme çabasındayız. Umarım bizimle bu kutlu yolda bu tür projeler büyüdükçe sevincimizi bizlerle paylaşacak kişiler yanımızda yer alır.

Aramıza tekrar hoşgeldin ÇOKYA

Kullanıcı Deneyimi Oluşturun: cokya.com

Türkiye’de yapılan diğer arama motoru girişimlerinden farklı olarak bir arama motoru projesi daha geliştirildi.
Projenin adı Fatingo Kapsamlı Arama Motoru

Diğer arama motorlarından farklı olarak sitelerin iç sayfalarını da indexlemekte. Aradığınız bir kelimede ilk olarak instagram ‘dan anlık veri çekiyor ve görselleri gösteriyor, akabinde siteye ait linkler yer alıyor. Sağ barda ise twitter yer alıyor. 
Rakiplerinden farklı ve piyasaya girişleri demo olmasına rağmen gayet iyi.
Ne dersiniz ileride fatigo ‘yu ülke olarak sahiplenir miyiz? Sanırım ben şimdiden sahiplenmeye başladım bile 🙂
Bu kadar yorumdan sonra sizde bir kullanıcı deneyimi oluşturabilirsiniz; fatingo.com

Details

Yerli arama motoru projesi “Çokya” bugün itibariyle faaliyetlerini aşağıdaki bildiriyi sunarak sonlandırdı.

Her hikaye mutlu sonla bitmezmiş…
Öğrendiklerim cebime kaldı.
Arama Motoru Projesi Sonlandırılmış ve site kapatılmıştır.
Müslüm Aslantürk

Kapanış tarihi: 04.12.2017

Sitenizin öncelikle arama motorumuza ekli olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer siteniz ekli değil ise ana sayfada bulunan site ekle bölümünden sitenizi eklemeniz gerekmektedir.

Eklenen siteler botlarımız tarafından kısa bir süre içerisinde “kuyruk” durumuna göre belirli zaman aralıkları ile verilerimize eklenmektedir. Sitenizin alt URL’lerinin indekslenip, indekslenmediğini kontrol etmek için yapmanız gerekenler;

  • Arama çubuğuna site adresinizi yazınız
  • site:siteadi.com olarak tüm alt URL’lerinizi görebilirsiniz.

Eğer alt URL’leriniz görünmüyor ise, botlarımız henüz sitenizi taramamış demektir.

Alan adı değişikliği durumunda ana sayfada bulunan iletişim bölümünden bizlerle irtibata geçilmesi gerekmektedir. Eski alan adınızı dizinlerimizden kaldırarak yeni alan adınız için tarama yaparız.

Kaynak: cokya.com

Çokya arama motoru, 25.06.2016 yılında yayın hayatına başlamıştır. Müslüm Aslantürk liderliğinde geliştirilen arama motoru. 4 yazılım ve 5 destek ekibi ile hizmet vermektedir.

Çokya Arama Motoru Neden Kuruldu?

Arama Motoru çalışmalarına 2016 yılında başladık. Amacımız Türkiye için API kullanmayan bir sistem geliştirmekti. Uzun yıllar SEO sektöründe hizmet verdiğimiz için arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmuştuk ve Ülkemize bir değer katmak adına kolları sıvadık.

Amacımız kontrollü bir arama motorunu hizmete sunmak. Çocuklarımızın güvenliği için yetişkin içeriklere yer vermeyen bir arama motoru üretmekti. Bu yüzden botlarımız ve manüel müracaatların verilerimize birleştirdiği siteler kontrol ekibi tarafınca incelenmektedir. Virüs barındıran siteler, yetişkin içerikli siteler arama motoru verilerimiz arasına dahil edilmemektedir.

Her yıl Ülkemiz çeşitli arama motorları ve sosyal medya sitelerine milyar dolar para aktarmaktadır. Ülke gelirlerinin yurt dışına çıkmasını engellemek ve gelirin Ülkemize kalmasını sağlamak adına kolları sıvadık. Halen canla başla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hedeflerimiz doğrultusunda bir çok yazılımcı, webmaster, grafiker ve sosyal medya uzmanını aynı çatı altında toplamaya çalışıyoruz.

Arama Motorumuz Nasıl Çalışıyor?

2016 yılında ilk olarak hazır bir arayüz ile arama motoru projemizi başlattık. Arka planda sitelerin indexlenmesi ve verilerin tutulması adına SQL kullanmaya başladık. 2017 yılında index sayılarının artması ile geç cevap ve alaka düzeylerinden dolayı MongoDB yapısına geçiş yaptık. 

Arama motorumuz hakkında paylaşılabilir düzeyde olacak tüm bilgileri sizlere detaylı olarak aktarıyor olacağız.

Kısaca Çokya’yı tanıyalım;

  • 60 üzeri bot sistemi ile her siteyi rahatlıkla tarayabilir.
  • Şuanlık 25 üzeri haber sitesini 1 saat aralıkla takip etmekte ve indexlemekteyiz.
  • Kullanıcılar tarafından eklenen tüm siteler manüel olarak onaylanmaktadır.
  • Her arama motorunda olan sıralama kriterleri arama motorumuz için geçerlidir.
  • SEO yapmak ve arama motorunda ilerlemek bilinen en iyi arama motorunda ilerlemek kadar zordur. 150 den fazla sıralama kriteri kullandığımızı belirtmek isteriz. Bir çoğunu sizlerle paylaşıyor olacağız.
  • Eklenen siteleri belirli zaman periyotları ile otomatik olarak tarıyoruz.
  • Arama motorumuz hiç bir kaynaktan veri çekmemektedir. Döviz kurları ve hava durumu hariç tüm verileri arama motorumuza aittir.
  • API sistemi kullanmadığımızı sitelerin veri tabanlarımızda kayıtlı olduğunu ve kendi algoritmalarımızı kullandığımızı belirtiriz.

Kaynak: cokya.com

Yerli arama motoru diye google, yandex gibi dünya devlerinin API’ lerini kullanarak biz yaptık diyerek bangır bangır bağıran yatırımcılara inat gerçekten yerli gururumuz Çokya Yerli Arama Motoru 17 Kasım 2017’de görücüye çıktı.

Seo Şefi‘nin sahibi olan Müslüm ASLANTÜRK‘ün liderliğinde gerçekleşen proje için devlet desteği için başvuru yapılmış durumda.

Şimdi aklınızdan geçen ilk şey, google varken kim kullanacak ki yada yandex bile bunu başaramamışken ne gereği var böyle aksiyonlara diye düşünebilirsiniz. Ama şunu unutmamak lazım ki yıl 2017 ve hala hiçbir girişimci bu yada devletimiz yerli arama motoru proje ile uğraşmak istemiyor. Bu işin ustası Müslüm ASLANTÜRK ise yapılamayan, tutmaz denen arama motoru projesi ile yaklaşık 1 yıldır harcadığı emek ile bugün bizlere gururumuz olan çokya yerli arama motorunu sundu. Bizlere artık eleştiri değil destek vermek yakışır.

Çok ya arama motoru hiçbir yerden API ile data çekmez. Siz bir link eklerseniz onu alır ve robot kodlar yardımı ile sitenin alt sayfalarına ulaşarak indexleme yapar. ASLANTÜRK ‘ün tamamı Türk yazılımcılardan oluşan ekibinin gerçekleştirdiği bu zorlu projeye günümüze kadar ciddi yatırım yapıldı. Bu konuda girişimciliği ile dikkatleri üzerine çeken ASLANTÜRK ‘ün tek hedefi ise yerli arama motorunu global’ede açarak hem Türkiye’de hemde Dünya’da adımızı duyurabilmektir. Biz webmasterler olarak desteğimiz tam, peki ya siz?

Neden çok ya!

Bu soruyu eminim ki bu yazıyı okuyan herkes sormuştur. Ama Müslüm bey der ki, “Türkiyem için bunu da düşünmüştük, çok’ u eleştirenler için. Neden ısrar ettiğimizi, markalaşma sürecinde boşuna bir bildiğimiz var demediğimizi çok iyi kanıtlayacağız. Daha çok kombinasyonu göreceksiniz.”

 

 

Çokya yerli arama motoruna destek vermek için yapmanız gereken tek şey eleştiri yerine aradığınızda bulamadığınız siteleri sağ alt kısımında “site ekle” butonuna basarak siteyi eklemek olacaktır. 🙂

Bizi hezimete uğratan projeler neler ve neden bizi yerli arama motoru yapılacak dendiğinde inandırmıyor artık?

Geliyooo arama motoru başarısızlığının en büyük nedeni google API ‘yi kullanıyor olmasıydı ve haberlerde çakma yerine yerli arama motoru dendi.

Yaani arama motoru, “DiLiMiZDEN ANLAYAN  TüRKiYE’NiN ARAMA MOTORU” sloganıyla çıkış yaptılar ama masaüstünde çalışmaması ve yandex API yi kullanıyor olması tercih edilmemesine vesile oldu. Ama indirilme sayısı 1 haftada 1 milyonu aştı. İndirenlere bedava internet kampanyası ile indirilme tavan yaptı.

Biliver arama motoru için ise çok fazla yorum yapamıyorum çünkü her görüşmemde güncelleme yapıldığı söylenmekte. Bu süreci bekleyip hep beraber göreceğiz 🙂

Yetita Yerli Dizin Arama ise bir arama motoru değildir. Sadece kayıt edilen sitelerin indexlerini barındırır ve alexa değeri gibi birçok değerleri yükseldikçe sizinde google’de sıralamanız yükselir.