Girişimcilik, kişi ya da firma kapsamı altında ortaya atılan yenilikçi fikirlerden oluşmaktadır. Fikirlerin kapsamı farklı kategori ve sektörler arasında gerçekleştirilebilmektedir. Bireyler daha önceden hiç var olmayan bir durumu ortaya koyabilirken var olan bir durumun da aynı zamanda değişik yorumlanması ile farklı sonuçlara çıkabilmektedir.

Girişimci ruhlar en çok bulunduğu ülkenin koşulları ve teknolojik olaylardan etkilenmektedir. Günümüz zaman dilimi içerisinde sürekli yükselişte bulunan ve aynı zamanda girişimcilerin de farklı yorumlar getirdiği yapay zekâ bulunmaktadır. Yapay zekâların ön görülemez yükselişi ilerleyen yüz yıllar içerisinde sanıldığından çok farklı koşullar içerisinde kullanılması beklentisini arttırıyor.

Dünya Devi Şirketler Yapay Zekâ Alanına Çoktan Yöneldi

Yapay zekâ genel olarak otomotiv, bilgisayar ve bilişim, tıp dünyası ve internet yazılımları üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Google, Microsoft gibi dünya devi firmalarında yapay zekâ alanlarında inanılmaz yatırımlar yaptığı bilinmektedir. Geleceğin konuşulacak ve hakimiyetini kuracak firmaların bu alanda gelişim sağlaması beklenmektedir. Öngörü sahibi firmaların da bu noktada yatırımları beklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Bilinen durumlarında aksine daha farklı alanlarda yatırım yapılması, girişimcilik örnekleri oluşturulması ilerleyen yıllarda hedeflenmektedir. Bilinen girişimcilik örnekleri arasında daha çok yapay zekânın entegre edildiği durumlar göz önündedir. Ancak temelinde yapay zekânın olduğu ve tamamen insan hayatına etkisi olacak etkinlik modelleri de çalışmalar arasında yer alır.

Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde yapay zekâlar ceplerimize kadar girmiştir. En çok ses getiren Apple tarafından ortaya atılan ‘Siri’ fikri yapay zekâ örnekleri arasında en çok kullanılan durumlar arasındadır. Kişilerin hayat standartları içerisinde herhangi bir uğraş gerektirmeden ses komutu ile işlemlerini gerçekleştirmesi ilerleyen zamanlarda ‘Daha neler ile karşılayacağız?’ sorusunun sorulmasına sebep olmaktadır.

Girişimciler tarafından bu durum farkında olunarak oluşturulan projelere yapay zekâ ya entegre ediliyor ya da yapay zekâ temelli girişimcilik projeleri ortaya atılıyor. Girişimciler tarafından özellikle hedeflenen kişilerin yaşamını kolaylaştırıcı, kazanç elde edebileceği projeler hedeflenmektedir. Bu noktada hem yerli hem de yabancı girişimcilik örnekleri sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Yerli Yapay Zekâ Girişimcilik Örnekleri

Ülkemiz sınırları içerisinde yapay zekâ kullanım alanları da giderek arttırılmaktadır. Güvenlik, bilişim, görüntü, otomotiv ve arama motorları gibi çeşitli kategoriler bünyesinde yapay zekâ kullanıldığına şahit olunur. Ortaya atılan tüm bu yerli girişimcilik örnekleri hem gelişimi sağlamakta hem de genç girişimciler adına umut aşılamaktadır.

Yapay zekâ alanında geliştirilen yerli girişimcilik projeleri ise çok kısa bir süre içerisinde 100’ü aşarak devam etmektedir. Girişimciler ortaya koyduğu projeler kapsamında oluşturduğu etki neticesinde ise farklı kurum ve kuruluşlar tarafından takdir toplayarak ilerlemektedir. Destek oluşumlarının artması ve genç girişimcilerin cesaret ile hareket etmesi neticesinde sayının giderek artması beklenen durumlar arasında yer alıyor.

1- Udentify

Mağazalar arasında derinlemesine bilgi ve veri elde etmek isteyen bireyler adına geliştirilmiş yerli girişimcilik örnekleri arasında Udentify bulunuyor. Fiziksel mağazalar bünyesinde Google Analitik işlemleri bu girişimcilik örneği dile getirmek mümkündür. Kamera aracılığı ile kişilerin yüz hatları ve vücut oranları elde ediliyor. Sonrasında müşteri takibi sağlanacağından satış hedefleyen firmalara bu tarz bilgiler iletiliyor bu sayede derinlemesine kişileştirme imkânı soğuyor.

2- Monument

Fotoğraf ve video odağında oluşturulan bu yerli yapay zekâ girişim örneği Kickstarter bünyesinde en fazla fon toplayan girişimci olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Yerli girişimcilik olarak adlandırılan Monument, temelde sistem üzerine yüklenen fotoğraf veya video üzerinde tespitler yapmaktadır. Fotoğrafların okunmasında ve bilgi edinmesinde yardımı oluyor.

Merkezi depolama mantığı üzerine kurulan yapay zekâ girişimcilik örneği içerisinde bulanık fotoğrafları test etme, aynı/benzer fotoğrafların gruplanması, otomatik albüm oluşturma gibi sayısız özelliği bulunmaktadır. Sistem üzerinde yüklenen görüntülerin artması ile birlikte girişimcilerin bu alanda daha büyük hedefler doğrultusunda ilerleyeceği belirtiliyor.

3- Yapaytech

Doğal dil işleme ve makine öğrenme alanında ülkemiz sınırları içerisinde kurulmuş yerli girişimcilik örneğidir. ‘Dahi.ai’ olarak adlandırılan yapay bir sohbet botu oluşturulmuştur. Burada heceleme, tahmin etme gibi farklı özellikler girişimcilik projesi içerisinde yer almaktadır. Kişilere kendisine ait kişiselleştirilmiş sohbet botu oluşturmasına imkân sağlıyor. Yapaylıktan uzak ve oldukça doğal bir sohbet havası yaratarak makine öğrenme alanında ilerleme hedefleniyor.

Şirket 4 yıllık olmasına rağmen kurucusu Barış Aşık 10 senedir bu işle uğraşarak ülkemiz içerisinde yapay zekâ girişimcilik projeleri kapsamında ne derece ciddi bir çalışma gösterildiğini ortaya koyuyor.

Yapay zekânın ilk ortaya çıkış zamanlarında birçok kişi bunun hayal olduğunu ve daha ilerisine gidilemeyeceğini düşünmekteydi. Ancak girişimci ruhların bitmek bilmeyen ilerleme azmi neticesinde yapay zekâ gün geçtikçe üzerine koyarak daha çok gelişmektedir. Öyle ki farklı sektörler içerisinde yapay zekâ uygulamaları hız kesmeden devam ediyor.

Dünya üzerinde yapay zekâ kullanım alanları oldukça fazla sayıdadır. Özellikle teknoloji ve bilim alanında ilerleme gösteren firmaların bu konuda ülkemize nazaran birkaç adım ileride olduğunu söylemek mümkündür. Gelişmiş ülkelerin önümüzdeki günlerde yapay zekâ kullanım alanlarını hayal edilemeyecek noktalara getirmesi ise beklenenler arasındadır.

Yapay Zekâ Girişimcilik Proje Sayıları Artıyor

Ülkemiz sınırları arasında ise yapay zekâ gibi teknolojik durumlara alışma ve geliştirme çabaları da bulunmaktadır. Bu alanda Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi adında bulunan bir kurum vardır. Belirtilen alan doğrultusunda gelişimi ve girişimcilik örnekleri desteklenerek ülke genelinde kalkınma yaşanması hedeflenir. Gün geçtikçe bu nokta üzerinde girişimcilik örnekleri sayıca artmaktadır.

2020 Kasım ayı itibari ile TRAI (Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi) tarafından duyurulan girişimcilik örneklerinin sayısı oldukça umutlu yaklaşılmasına sebep oluyor. İlk zamanlarda açıklanan yapay zekâ girişimcilik örnekleri sayısı 24 ile sınırlı kalmaktaydı. Ancak çok kısa bir süre içerisinde Mart ayı ile birlikte bu sayı 112’ye yükseldi. Kasım ayında yayınlanan tabloda ise son durum 145 yapay zekâ girişimci örneği olarak açıklandı.

Yapay zekâ alanında yapılan yatırımlar arasında açıklanan firmaların dağıldığı alanlar arasında:

  • Görüntü işleme,
  • Doğal dil işleme,
  • Optimizasyon,
  • Makine öğrenmesi,
  • Chatbot ve Diyalogsal,
  • Otonom araçlar,
  • RPA,
  • Akıllı platformlar,
  • Arama motoru,
  • Öngörü ve veri analitiği gibi kategoriler yer almaktadır.

Girişimcilik örnekleri arasında yapay zekânın en geniş kullanım alanı bulduğu kategori ise ‘görüntü işleme’ olarak duyuruldu. Günümüzde ise yapay zekâ kullanım alanları arasında bir yenisi daha ekleniyor. Toplum refahını ve güvenliğini sağlamak adına Jandarma Kuvvetleri bünyesinde yapay zekâ optimizasyonları oluşturulması hedefleniyor. Ülke sınırları içerisinde bu sayede daha doğru kararların daha kısa süre içerisinde alınması ile hareket edilmesi planlar arasında bulunmaktadır.

Jandarma için Yapay Zekâ Kontrol Alanları Kuruluyor

Türkiye içerisinde yerli girişim ve üretim alanında çeşitli projeler ile adını duyuran ASELSAN, farklı bir alanda faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Oluşturduğu yapay zekâ entegrasyonları neticesinde halk arasında güvenliği sağlamak adına daha hızlı hareket edebilmek için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi ile anlaşmalar imzalandı. Buna göre jandarmaların artık birinci yardımcısı yapay zekâlar olacak!

Akıllı Kontrol Noktaları proje kapsamında ilk adımda 7 farklı yer kapsamında belirlenmiştir. 7 farklı alana kontrol noktaları oluşturularak Jandarma Devriye Uygulaması hayata geçirilecek. Normal şartlarda altında jandarmalar tarafından belirtilen özelliklere sahip araçlar durdurulmakta ya da kişiler kontrol edilmekteyken bu duruma net bir oluşum sağlamak hedeflenmiştir.

Jandarma Kuvvetleri tarafından daha doğru araç tespiti ve araçların içerisinde bulunan kişi sayılarının tespiti ASELSAN tarafından geliştirilen yapay zekâ uygulamaları ile gerçekleştirilecektir. Akıllı Kontrol Noktaları içerisinde bulunan kol kuvvetlerine bu bilgiler daha önce ulaştırılacak ve bu sayede önlem ve hazırlık yapılacaktır. Asayiş içerisinde ekstra bir araştırma ve çabaya bu sayede ihtiyaç duyulmayacaktır.

Yapay zekâ sayesinde insan hatalarının da ortadan kalkması bekleniyor. 7 farklı nokta içerisinde asayişten sorumlu kişiler karşılaşacakları araç ve kişi sayısını bildiğinden buna göre bir hazırlık yapabilecektir. Önden hazırlığın oluşması ile birlikte istenmeyen durumların sayısı böylece daha fazla düşecek. Ülke sınırları içerisinde de güvenlik daha kolay sağlanacaktır.

Yapay zekâ gelmiş geçmiş en büyük girişimcilik ve teknolojik gelişmelerden birisi olarak sayılır. Ülke içerisinde asayiş, güvenlik gibi oldukça önemli noktalarda bu durumun kullanılmaması kaçınılmaz olacaktı. ASELSAN tarafından gerçekleştirilen anlaşma sayesinde araç tanıma, plaka okuma, kişi sayısı tespit etme gibi sayısız bilgi kısa sürede ilgili bireylere aktarılacaktır.

7 farklı noktaya oluşturulacağı duyurulsa da kısa süre içerisinde bu durumun gelişmesi beklenen durumlar arasında bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapay zekâ oluşumları sayesinde suçluların kaçması imkânsız hale gelmektedir. Suçluların yakalanması sırasında da yapılan anlaşma gereği ASELSAN ürünleri ve sistemleri kullanılacaktır. İlerleyen günlerde güvenlik adına yapay zekâ gibi farklı girişimcilik planlarının aktif rol oynaması beklenen durumlar arasındır.