Etkileşim halinde olduğunuz insanlar, size mutluluk ya da mutsuzluk verecek konuların en başında yer alır. Mobing üzerinizde mutsuzluk hissi verdiği için mutsuzluk veren insanlar üzerine özellikle düşünmeli ve kendinizi onlardan korumalısınız.

İşyerinizde ya da özel hayatınızda size karşı güç kullanılmaya çalışıldığını, korkutulduğunuzu, tehdit ve zorlamalar ile üzerinizde egemenlik empoze edilmeye çalışıldığını seziyorsanız zorbalıkla yani “Mobing” ile karşı karşıyasınız demektir.

Mobing’i, aşırı denetleyici, daima güçlü olmak isteyen, sadece kendini düşünen, temelde kendi özgüveni eksik kişiler uygular. Bu kişiler, empati becerisinden yoksundur. Kendinden üst seviyedeki kişilere işleri düştüğünde işlerini halledebilmek için hürmetkar ve güleryüzlü davranırlar. Kendi seviyesinden aşağıdaki insanları yok sayar, kullanır ve sömürürler. İstedikleri olmadığında öfke ve stres yaratırlar.

Mobing’e, çalışkan, zeki, ahlaklı, işinde ve iletişimde becerikli, yaratıcı kavrayışı olan, özgüveni zedelenmeye açık, iyi niyetli çalışanlar daha çok maruz kalırlar.

Mobing uygulayan kişilere, konuştuğunuz frekans ve beden dili önemlidir.Bu kişi ya da kişilerle geçinmek için kendinizi ezdirmeyin.Derin derin nefes alın, artık büyüdüğünüzü ve yetişkin insan olduğunuzu kendinize anımsatın. İçinizdeki kırılgan çocuk modunuzu asla belli etmeyin, o çocuk modunuzdan çıkın. Kimse sizinle aşağılayıcı konuşamaz.
Mobing sadece iş hayatınızda değil, evliliğiniz ya da sosyal ilişkilerinizde de karşınıza çıkabilir. Mobing ile dayak vb. fiziksel şiddetin psikolojiye eşdeğer karşılığı olan psikolojik dayak ile acıyı ruhunuzda hissedersiniz. Savaş alanındaymışcasına bu şiddet karşısında pasif kalabilir ve çaresizliğe düşebilirsiniz.

Suçu kendinizde ararsınız, aramayın.

Öncelikle bu durumun, sizin kendinizle süpheye düşmeniz için gerçekleştirilen oyunların sonucu olduğunun farkına varmakla başlayın. Artık küçük bir çocuk değilsiniz, birileri tarafından beğenilmeye onaylanmaya ihtiyacınız yok.
Yeni çağın ofis sorunlarından biri olan mobingte akla ilk gelenin aksine, bu zorbalığı sadece yöneticilerinizden görmezsiniz. İş arkadaşlarınızdan da mobing yaşayabilirsiniz.
Mobing ile mücadeleye başlamadan önce sadece size mi kasıtlı yapılıyor yoksa diğer çalışanlara da aynı şekilde davranılıyor? bunu anlamaya çalışın. Diğer insanlara da aynı şekilde davranılıyorsa, durumun kişisel olmaması sizin için iyi haber. Toplu hareket ederek aşağıda bahsedilen ipuçlarından yola çıkıp içinde bulunduğunuz duruma uygun süreç yönetimini hayata geçirebilirsiniz. Sonucu ne olursa olsun sessiz kalmayın, içinize atmayın. Aksi takdirde ruhunuzda açılan manevi yaralar sağlığınızı etkileyecektir. İster sessiz kalın bahtınıza çıkan bir hastalıkla deneyimleyin, ister sesinizi çıkartın ve hasta olmayın, seçim sizin.

Mobing size kasıtlı yapılıyorsa, işyerinizdeki kişi için tehdit unsurusunuzdur. İş arkadaşlarınızdan mobinge uğruyorsanız kesinlikle vakit kaybetmeden üstlerinize haber vermeniz gerekmektedir.

Günümüzde istatistik sonuçlarına bakıldığında üstlerin astlarına daha fazla mobing yaptığı sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Sizi ofisten gönderme amacında olan yönetimin ya da yöneticinizin, çalışma arkadaşlarınızın alt metinde ne yapmak istediğini iyi anlamaya çalışın. Sizden memnun değillerse ya da küçülmek istiyorlarsa tazminat vermemek için üzerinizde yıldırma politikası uygulanmaya başlanmış olabilir. Yöneticiniz ya da çalışma arkadaşınız sizi kıskanıp kendisine tehdit olarak görüyor olabilir. Son ve pek akla gelmeyen seçenek ise narsist ile karşı karşıya kalmış olma ihtimalinizdir.

Size tazminat vermemek için yıldırmaya çalışıyorlarsa; 90’lı yıllarda işgüvencesi yoktu, 2003’ten itibaren personelin korunması yönünde önemli düzenlemeler geldi.

Mümkünü varsa güvendiğiniz bir tanıkla, belge ile ( mail saklamak olabilir ) mobing kayıt altına alınmalıdır. Mahkeme ile uğraşmayı sevmiyorsanız, hızlı bir şekilde yeni bir iş bulup o ortamı terk etmeniz gerekiyor. Çalışmaya çok mu ihtiyacınız var? Sağlığınızdan olursunuz, bakın şaka değil. Sizden ve sağlığınızdan kıymetli hiçbirşey yok. Soruna odaklanıp boğuşmayın, mahkemeye gitmeye niyetiniz yoksa karlı çıkmayacaksınız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda çok ilgili olduğunu da ayrıca bilmelisiniz.

Özetle iki seçenek var, ya hakkınızı ülkedeki adaletle arayacaksınız, istemiyorsanız ilahi adalete bırakacaksınız. Bu durumun başka çözümü yok.
Yöneticiniz sizi kendisine tehdit olarak görüyorsa; rekabet ortamında olduğunuz için kıskançlık hissedebilirsiniz. Bu durum karşısında karşınızdaki kişi ile mücadele için, kabul etmeniz gereken, herkesin biraz kıskanç olduğu gerçeğidir. Kimisi kıskançlığı gizleyemez ortaya koyar, kendini engelleyemez. Bu durumda; iyi üstün kavrayışa sahip olduğunuzu yani yöneticinizden daha üstün olduğunuz için mobinge maruz kaldığınızı kendinize anımsatın. Yöneticiniz farkında olmadan var olmaya çalışıyor, güçlü bir insan olma konusunda kendini ispatlamaya çalışıyordur. Kıskançlık duygusu sebebi ile size zarar verip yok etmeye uğraşıyordur. Bu durum sizi öfkelendirebilir. Öfkenizi yöneticinize kusmak isteyebilirsiniz. Duyguların doğal olduğunu kabullenin, stratejik olun, her konuda tepki vermeyi ve onu yargılamayı bırakın. Karşınızdaki insanın acizliğini farkedip kabullendiğinizde bu durum düşüncelerinize yansıyacaktır. Düşünceleriniz sizi oluşturur. Düşüncelerinizi kontrol etmeye başladığınızda bu durum hareketlerinize yansıyacaktır.

Yöneticiniz üzerinde güven ortamı oluşturun. Sakinliğinizi elinizden bırakmayın.

Kurumsal firma çalışanıysanız İnsan Kaynakları departmanına haber vermeniz gerekmektedir. Elbette organizasyonlar her zaman istediğiniz gibi kusursuz olmayabilir. İnsan kaynakları departmanı çalıştığınız şirkette sizi sonuca ulaştırabilecek bir birim olmayabilir. Çalıştığınız şirkette insan kaynakları departmanı olmayabilir. Güvendiğiniz arkadaşlarınızla bu durumunuzu paylaşın, omuzlarınızdaki yükün bir parça hafifleyebildiğini farkedeceksiniz. Kendiniz için, yöneticinizle sürtüşmeyin onu destekleyin. O kişinin içindeki güç kaygısına iyi gelecektir. Ilımlı olun, kendiniz için ılımlı olun. Kıskanç yöneticinizi aynalayın. İnsanlar ortak nokta buldukları insanlardan hoşlanır. Yöneticinizle aynı frekansı yakalamaya çalışın. Ona üzgün bir durumdaysa üzgün, sevinçli ise sevinçli yaklaşın. Ama bunları belli etmeden yapın ki bilinçaltını etkilesin. Bu teknik aradaki bağı birden arttığını ve ilişkinizin güçlendiğini fark edecek ve siz rahat edeceksiniz. Kendinize ve gücünüze inanın.
Her ne yapacaksanız neye karar verecekseniz kendiniz için yapıyor olduğunuzu unutmayın. Mobingin üstesinden gelme sürecinde sabır etmeniz gerekiyor, dilediğiniz ortam hemen oluşmaz. Boyun eğmeyin, kendi kararınızın arkasında durun. Sizi sizden başkasının başkasının onaylamasına gerek yok, yaptıklarınızın arkasında durun. Siz elinizden geleni yaptıysanız siz kendinizden memnun olun yeterli, gerisi teferruattır. Beğenilmek isteğinizde haklısınız, iyi hissetmek için öncelikle sizin kendinizi beğenmeniz ve onaylamanız gerekiyor. İyi hissetmemeyi seçtiğinizde, sağlığınız, aile hayatınız ve sosyal çevre hayatınız da bu durumdan olumsuz etkileniyor.
Bir narsist ile karşı karşıya kalmış olma ihtimaliniz varsa; narsist insanlar bencildir ve dünya onların etrafındadır. Tam olarak istediği gibi olmayan şeyleri tümden reddederler. Dışardan çok güzel ve etkileyici görünebilirler. Öyle güçlü görünürler ki sorunu kendinizde sanarsınız. ”Ben birşeyleri eksik yapıyorum” “ Asıl sorun bende” gibi şüpheleriniz varsa narsist artık kanınıza girmiştir.

Bu tarz kişilik bozukluğu olan insanlar iyi gözlemci oldukları için, sizi iyi tanır ve zayıf yönlerinizi bilir, sonrasında sizi çok rahat manipüle eder.

Sizden istediklerini elde ettiğinde onun için artık yoksunuzdur. Narsist için iyi mi kötü mü diye asla karar veremezsiniz. Bazen gücü ile sizi etkileyebilmek için size olağanüstü iyi davranabilir. Tüm bunların altında yaşadığı kişilik bozukluğu ve özgüven eksikliği yatar. Onun tek amacı vardır güçlü ve ön planda olmaktır. Sadece kendi başarılı ve güçlü olsun ister. Kendinizi hem iş hayatında hem özel hayatta narsistten korumak için; sizi anlamasından umudunuzu kesmekle başlayabilirsiniz. Kendinizi hiçbir zaman ona anlatamayacaksınız. Derdinizi anlatmaya çalışmak, savaşmak sizi yorar, o yorulmaz. Hatta gerginlik ve çatışma sevdikleri için bununla beslenir. Haklı durumdayken susmak evet çok zordur. Oysaki narsistin derdi sizinle değildir haklı olmanız onun için birşey ifade etmez zaten sizi haklı görmez. O kişi sadece, kendinin güçlü olduğunu göstermek istiyordur. Bunu da aşağılayarak, ezerek, sebepsiz yere parlamalarla gösterir. Aslında o içindeki özgüven eksikliği duygusundan bunu yapıyordur, bunun da kimse tarafından görülmesini istemez. Bu tür kişilerle savaşmamanız aynı zamanda kendinizi ezdirmemeniz de gerekmektedir.

Çatışma halinde olduğunuz konularda içeriğe takılmayın.

Sakinliğinizi koruyarak ve kendinizden emin bir şekilde onu uyarın. Örneğin, “Sinirin önce bir geçsin, ondan sonra konuşalım” gibi karşılıklar vererek güçlü duruşunuzu sergileyin. Siz kendi arkanızda durunca size alışana kadar tavırlarının dozu artabilir. Sizin onunla işiniz olmadığını ve onun için bir tehdit oluşturmadığınızı anladığı zaman çıkışları azalacaktır.
Bu kişiler aynı zamanda göz boyamak için görevlerini yerine getirirken kusursuz olmaya çalışır. Ona iyi tarafları için teşekkür edin, takdir edin. Çünkü, sizi aşağılarken aslında kendini onaylatmak istiyordur. Evet sen bu işin pirisin, harikasın, sen daha iyisini yaparsın diye onu pohpohlayın. Kendiniz için yapın bunu. Kendi samimi arkadaş grubunuzda onun hakkında birbirinize içinizi dökün, hafiflersiniz.
Ona öyle eleştirin ki karşı koyamasın.

Tepkinizi kesinlikle birilerinin yanındayken göstermeyin.

Diğer insanlara mahcup olmamak için, haklı olsanız bile narsist kişi sizi mahçup duruma düşürür. Eleştirilerinizi yalnızken yapın. Sempatik maskesine güvenip sırlarınızı ona vermeyin, içinizi açmayın. Ona karşı daima temkinli ve özgüvenli olun.
Tüm bunları yapmak istemiyorsanız ve yapamayacağınıza inanıyorsanız yine işyerinizden ayrılmaktan başka seçenek yoktur. Her insan eşsiz ve benzersizdir. Sizi gerçek manada özel ve değerli kılan bunun farkında olmanız ve öyle de yaşamanızdır. Kendinize daha fazla değer vermeye ihtiyacınız varsa bunu değiştirebilme gücüne sahipsiniz.