Seksiyonel kapı özünde sectional door ismi ile anılması gereken fakat ülkemizde seksiyonel kapı ismi ile ün kazanmış bir üründür. Focus kapı olarak otomatik kapı sektörüne hizmet verdiğimiz gibi üretim ve montaj alnında edindiğimiz bilgilerimizi mühendislik gerektiren bir alan olan seksiyonel kapı ürününde değerlendirmek gurur duymaktayız.

Seksiyonel kapılar ürün portföyü olarak gruplanacak olur ise endüstriyel kapı, garaj kapısı, full vision kapı olarak gruplanabilir. Bu ürünlerin her biri seksiyonel kapı olup çalışma mantığı aynıdır. Panel ve aksesuarlar farkları nedeni ile birbirinden ayrılmıştır.

Seksiyonel Kapı Nedir?

Seksiyonel kapı nedir? seksiyonel kapı paneller ile oluşmuş, ağırlık taşıması torsiyon yaylar ile dengelenmiş, raylar ile kızaklanmış, bir motor yada calaskal sistemi ile hareket verilerek çalıştırılan kapı türüdür.

Endüstriyel seksiyonel kapı genel olarak buton ile çalıştırılması uygun olup, seksiyonel garaj kapısı el kumandası, metal kütle dedektörü, radar, plaka okuma sistemi gibi alternatif tetikleyiciler ile çalıştırılabilmektedir.

Seksiyonel Kapı Fiyatları

Seksiyonel kapı fiyatları projeye göre değerlendirilmelidir. Her proje kendi içerisinde fiyatlandırılabilir diyebiliriz. Fiyatı etkileyen birçok faktör vardır. Birkaçı şu şekilde sıralamaya çalışalım

 • Kapı ölçüleri
 • Kapı için öngörülen kiriş mesafesi
 • Motor marka ve meşei seçimi
 • Personel kapısı talebi
 • Pencere talebi
 • Standart dışı renk talebi
 • Körkasa talebi

 

Neden Seksiyonel Kapı?

Neden seksiyonel kapı? Seksiyonel kapıyı tercih etmemiz için birçok neden vardır. Kullanıcıların genel olarak yaptıkları en büyük hata seksiyonel kapı yerine çelik kepenk tercih ediliyor olmasıdır. Seksiyonel kapı kısa vadede çelik kepenke oranla daha pahalı görünüyor olsa da uzun vadede seksiyonel kapı çok daha ekonomiktir.

 • Seksiyonel kapı panel kalınlığı ve poliüretan dolgu olması sebebi ile ısı değişkenliğine en iyi çözümdür.
 • İzolasyon contaları ile toz, yağmur, rüzgar gibi olumsuz hava koşullarına karşı iyi bir üründür.
 • Elektrik kesintisi arıza gibi durumlarda kapıyı manuel çalıştırmak kolay ve sorunsuzdur. Zorluk çekmeden manuel çalıştırabilirsiniz.
 • Panellerin üzerine personel geçiş kapısı açılabilir. Bu sayede kapı personel için açılmaz ömür uzatılmış olur.
 • Kepenk ürününe kıyas ile bakıldığında kızaklar içerisinde tekerler yardımı ile hareket eden bir sistem olduğu için paralar birbirine sürtmez ve kapı ömrü uzun olur.
 • Işık ve gözetleme için istenilen panellere cam yeri açılarak kapının iç tarafına ışık girmesi sağlanır.
 • Paneller istenilen RAL rengine akrilik boya ile boyanabilir cephe ile uyumlu hale getirilebilir.

Neden Focus Kapı?

Focus kapı tercih sebebi olması için geçirmiş olduğumuz iş hayatımızın çoğunluklu kısmını ürünlerin teknik kısmının geliştirilmesi ve bu unsurların ürünlere uygulanması görevlerinde ve dahi montaj ekiplerine kolaylık sağlamak ve inovasyon çalışmalarının sürdürülmesi ve nihai olarak tüm tecrübelerin ürüne, sektöre ve müşterilerimize hizmet için birleştirmemiz olarak adlandırılabilir.

Seksiyonel Kapılar

Seksiyonel kapılar ürünlerini aşağıdaki başlıklarla biraz detaylandırmaya çalışalım.

Endüstriyel Kapı

Endüstriyel kapı fabrika dış kapıları olarak kullanılmaktadır. Piyasada sanayi kapısı olarak ta adlandırılırlar. Seksiyonel kapı imalatçısı firma tarafından AR-GE çalışmaları yapılarak kriterleri belirlenir.

Bu kriterler maximum kapı ölçüleri ne olmalıdır, hangi ölçülerde rüzgar destek sacı kullanılmalıdır, hangi kapıya hangi aksesuarlar kullanılmalıdır gibi soruların cevapları olarak düşünülebilir.

Endüstriyel kapı ölçüsel olarak genel büyük ölçüler olduğu için saha şartları iyi analiz edilmeli rüzgar yükü iyi analiz edilmelidir. Olası olumsuz hava şartlarına göre kapıda ek önlemler alınabilir.

Endüstriyel kapı mühendislik gerektiren, tecrübe ve bilgi birikimi gerektiren bir iştir.

Fullvision Kapı

Full vision kapı genel olarak oto galeri ve modern cafelerde kullanılmaktadır. Fullvision kapı seksiyonel kapı ile aynı mantıkta çalışan bir üründür. Endüstriyel kapıya fark olarak sadece panel tipi olarak görülebilir.

Fullvision kapı hem garaj kapısı hem de endüstriyel kapı olarak üretilebilir. Her ikisi içinde şık ve mimarimize değer katan bir üründür. Alüminyum profilleri istenilen RAL renklerine elektrostatik toz boya ile boyanabilir. Camları ise istenirse ısı cam istenirse tek cam olarak istenilen renkte üretilebilmektedir.

Garaj Kapısı

Garaj kapısı seksiyonel kapı ürün grubunun hikayesinin başlamasına sebep olan üründür. Kullanım sıklığına göre seçilen otomasyon ürünleri ile max. 100 araca uygun bir ürün denilebilir.

Garaj kapısı için kullanılabilen bir çok seçenek mevcuttur. Kullanılabilen panel çeşitleri, model farklılıkları seksiyonel garaj kapısı için mimarların gözdesi olmasının sebebi olmuştur.

Dekoratif Panelli Garaj Kapısı

Seksiyonel garaj kapısı ürünleri içerisinde garaj kapısı seçeneklerinden birisi olan dekoratif panelli garaj kapısı panellerin kasetli olması sebebi ile bu ismi almıştır.

Dekoratif garaj kapısı uygulamacı seksiyonel kapı firması tarafından kullanıcılara tanıtılır ve numuneleri müşterilerine ulaştırılır.

Bu ürün için ahşap görünümlü dekoratif panel olduğu gibi standart renkli dekoratif panelde mevcuttur. Çalışma şekli seksiyonel kapı ile aynıdır.