Borsada yatırım nasıl yapılır?

Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere konumuza direkt olarak yatırım sözcüğüyle girdim, çünkü özellikle ülkemizde insanlar borsayı bir yatırım yeri değil de oyun olarak görüyorlar ve bunun sonucu olarak da maddi hatta manevi kayıplara uğrayabiliyorlar. Bu yazıda sizlere borsa nedir, borsaya nasıl girilir,  ilk işlemlerimiz nasıl olmalı gibi konuları ele alacağız.

Borsa Nedir?

Borsa şirketlerin hisse senetleri tahviller, kıymetli madenler,    belirli mallar ve   döviz alınıp satılan  yüksek hacimli piyasalara verilen genel ad olarak söyleyebiliriz. Borsayı bir oyun değil de yatırım yeri olarak görür ve sabırlı hareket edersek orta ve uzun vadede gayet güzel karlar elde edebiliriz. Borsanın diğer yatırımlardan cazip ve avantajlı birçok yönü vardır elimizdeki ufak meblağlarla dahi banka yada aracı kurumlardan şirketlerin hisse senetlerini alıp satabiliriz. Günümüzde ülkemizde borsa yanlış algılandığından insanlar temkinli bakmaktadırlar. Tabi ki bu demek değildir ki kötü sonuçlarla karşılaşmayacağız uygun bir strateji izlenmez ise ve tutarlı hareket edilmezse her şeyde olduğu gibi borsada da para kaybı yaşayabiliriz. Tutarlı hareket eder sabırlı olur ve ufak ufak birikimlerle kademeli olarak belirli zaman aralıklarında kısa vadede ihtiyacımız olmayacak paralar ile hareket edersek bir müddet sonra yatırımlarımızın kartopu misali büyüdüğünü göreceğiz. Kısa vadede para piyasaları çok dalgalı ve her türlü siyasi jeopolitik coğrafi olaylardan etkilendiğinden genel olarak uzun vadeli işlemler her zaman bizlere daha güvenli yatırım fırsatı sunacaktır. Bu konuları ilerleyen zamanlarda bloğumda elimden geldiğince sizlere en ince ayrıntılarıyla ve detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsada işlem yapmak için bir yatırım   hesabımız olması gerekli, bankalar ve aracı yatırım kuruluşlarından bizzat giderek ya da banka ve aracı kurumların mobil uygulamalarından bir takım yatırımcı testlerinden geçtik den sonra yatırımcı profiliniz belirlenip sizlere bir yatırımcı sözleşmesi gönderilir sözleşme onaylandıktan sonra artık sizde borsada şirketlerin hisse senetlerini alıp satabilir ve beğendiğiniz şirketlere ortak olabilirsiniz.

Borsada İlk İşlemlerimiz Nasıl Olmalı?

Borsada ilk işlemlerimizde aceleci değil sakin ve az miktar da lotlarla olmalı (lot =hisse adedi) özellikle bıst 30 hisseleri ile işlem yapmalı, spekülatif hisselerden uzak durmalısınız  bist 30 (borsada işlem gören Türkiye’nin lokomotif ve kurumsal büyüklükteki en değerli ve karlı 30 şirketi) bu şirketler örnek verecek olursak her yıl düzenli büyüyün karını yatırımcısı ile paylaşan ihracat ve ithalatımızda büyük role sahip petrokimya şirketleri, bankalar , havayolları , enerji şirketleri.

İlk alımlarınızda küçük miktarlarla hareket etmelisiniz. Kesinlikle kulak dan dolma bilgiler yada sosyal medyada bir takım insanların tüyo ve tavsiyelerine itibar etmemelisiniz. Kendiniz araştırarak ve inceleyerek şirketlerin bilançolarını öğrenebilir satış hacimlerini ve karlarını takip ederek beğendiğiniz hisselere yatırım yapabilirsiniz. Şimdilik sizleri sıkılmadan okuyup vakit ayırmanız temennisi ile yazımı gayet kısa tutuyor başarılı işlemler diliyorum.