Türkiye’nin arama motoru Logiw arama motorunun görsel arama servisi. Hem sayfalarca görsel aynı sayfada görüntüleniyor, hem daha büyük boyutta gösteriyor, üzerine geldiğinizde görselin boyutu ve bağlantı adresi görüntüleniyor ve zoom yapıyor, tıkladığınızda kendi sayfasının üstünde popup olarak açıyor.

Görsel aramanın dışında Logiw internette, videolarda, haberlerde ve ürünlerde arama yapabiliyor.

Küresel versiyon: https://logiw.com/images
Türkçe versiyon: https://logiw.com.tr/images

Bende ilk duyduğumda çok şaşırdığım ve bir o kadar da sevindiğim bir arama motoru ile karşılaştım. Ecosia adında Berlin merkezli kendini dünyayı yeşillendirmeye adamış bu arama motoru, diğer arama motorlarının mantığında çalışmaktadır.

Kazancını ise reklam gelirlerinden elde etmektedir. Lakin burada ki en büyük farkı elde ettiği kar ‘ın %80 ‘lik kısmını Afrika ve  çeşitli bölgelerde en çok ihtiyaç duyulan bitki ağaçlarına kullanıyorlar. Yani bu arama motorunda her yaptığınız arama ile dünyaya bir fidan dikmiş oluyorsunuz.

Toprakları güçlendiren toplulukları geri kazanma

“Yerli akasya ağaçlarını diktik, çünkü toprağı daha bereketli hale getirdiler. Kazançlarımızla, kadınların kendi işlerini kurmalarına izin veren bir toplumsal tasarruf hesabı başlattık.”
Sara, 42
Mechisho, Etiyopya

Gizliliğine saygı duyuyor

Verilerinizi reklam verenlere satmıyor ve diğer arama motorlarının çoğundan farklı olarak üçüncü taraf izleyicileri bulunmayan ecosia arama motorunun 4,5 milyon kullanıcı bulunmakta.
Kullanıcı deneyimi oluşturun ve sizde ağaç dikmeye başlayın www.ecosia.org

Yetita yerli dizin arama sitemiz 2 yıldır dizin görevini üstlenmişti. Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan ‘ın çağrısından sonra 2 yerli arama motoru projesi devreye alındı. Devreye alınan arama motorlarının datasını 2 yıldır ilk defa yetita.com sağlamıştır.

İsimlerini açıklamamız etik olmayacağı için şuan 2 arama motorunu açıklamayacağım.

Bizi tercih ettikleri için teşekkür ederiz.

Bugüne kadar tüm yerli projelere destek verdik ve bundan sonrada elimizden geldiğince tüm yerli projelere destek vereceğiz.

Teşekkürler TÜRKİYE

14.12.2017 Tarihinde Kurucusu olan Müslüm ASLANTÜRK tarafından,

Her hikaye mutlu sonla bitmezmiş…
Öğrendiklerim cebime kaldı.
Arama Motoru Projesi Sonlandırılmış ve site kapatılmıştır. Şeklinde bir yayından sonra yayın hayatına son veren  Türkiye ‘nin Arama Motoru Çokya geçtiğimiz günlerde tekrar başlayacağını bildirdi.

13 bin kayıtlı web sitesi ve giderek artan datası, görsel olarak güncelleme ve fonksiyonel birçok özelliğin dahil edileceği, hatta kişi davranışlarınında etkin bir şekilde gösterileceği dedikodular arasında yer alıyor 🙂

Yerli ve milli olan tüm projelere tam destek verme çabasındayız. Umarım bizimle bu kutlu yolda bu tür projeler büyüdükçe sevincimizi bizlerle paylaşacak kişiler yanımızda yer alır.

Aramıza tekrar hoşgeldin ÇOKYA

Kullanıcı Deneyimi Oluşturun: cokya.com

Sitenizin öncelikle arama motorumuza ekli olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer siteniz ekli değil ise ana sayfada bulunan site ekle bölümünden sitenizi eklemeniz gerekmektedir.

Eklenen siteler botlarımız tarafından kısa bir süre içerisinde “kuyruk” durumuna göre belirli zaman aralıkları ile verilerimize eklenmektedir. Sitenizin alt URL’lerinin indekslenip, indekslenmediğini kontrol etmek için yapmanız gerekenler;

  • Arama çubuğuna site adresinizi yazınız
  • site:siteadi.com olarak tüm alt URL’lerinizi görebilirsiniz.

Eğer alt URL’leriniz görünmüyor ise, botlarımız henüz sitenizi taramamış demektir.

Alan adı değişikliği durumunda ana sayfada bulunan iletişim bölümünden bizlerle irtibata geçilmesi gerekmektedir. Eski alan adınızı dizinlerimizden kaldırarak yeni alan adınız için tarama yaparız.

Kaynak: cokya.com

Yerli arama motoru diye google, yandex gibi dünya devlerinin API’ lerini kullanarak biz yaptık diyerek bangır bangır bağıran yatırımcılara inat gerçekten yerli gururumuz Çokya Yerli Arama Motoru 17 Kasım 2017’de görücüye çıktı.

Seo Şefi‘nin sahibi olan Müslüm ASLANTÜRK‘ün liderliğinde gerçekleşen proje için devlet desteği için başvuru yapılmış durumda.

Şimdi aklınızdan geçen ilk şey, google varken kim kullanacak ki yada yandex bile bunu başaramamışken ne gereği var böyle aksiyonlara diye düşünebilirsiniz. Ama şunu unutmamak lazım ki yıl 2017 ve hala hiçbir girişimci bu yada devletimiz yerli arama motoru proje ile uğraşmak istemiyor. Bu işin ustası Müslüm ASLANTÜRK ise yapılamayan, tutmaz denen arama motoru projesi ile yaklaşık 1 yıldır harcadığı emek ile bugün bizlere gururumuz olan çokya yerli arama motorunu sundu. Bizlere artık eleştiri değil destek vermek yakışır.

Çok ya arama motoru hiçbir yerden API ile data çekmez. Siz bir link eklerseniz onu alır ve robot kodlar yardımı ile sitenin alt sayfalarına ulaşarak indexleme yapar. ASLANTÜRK ‘ün tamamı Türk yazılımcılardan oluşan ekibinin gerçekleştirdiği bu zorlu projeye günümüze kadar ciddi yatırım yapıldı. Bu konuda girişimciliği ile dikkatleri üzerine çeken ASLANTÜRK ‘ün tek hedefi ise yerli arama motorunu global’ede açarak hem Türkiye’de hemde Dünya’da adımızı duyurabilmektir. Biz webmasterler olarak desteğimiz tam, peki ya siz?

Neden çok ya!

Bu soruyu eminim ki bu yazıyı okuyan herkes sormuştur. Ama Müslüm bey der ki, “Türkiyem için bunu da düşünmüştük, çok’ u eleştirenler için. Neden ısrar ettiğimizi, markalaşma sürecinde boşuna bir bildiğimiz var demediğimizi çok iyi kanıtlayacağız. Daha çok kombinasyonu göreceksiniz.”

 

 

Çokya yerli arama motoruna destek vermek için yapmanız gereken tek şey eleştiri yerine aradığınızda bulamadığınız siteleri sağ alt kısımında “site ekle” butonuna basarak siteyi eklemek olacaktır. 🙂

Bizi hezimete uğratan projeler neler ve neden bizi yerli arama motoru yapılacak dendiğinde inandırmıyor artık?

Geliyooo arama motoru başarısızlığının en büyük nedeni google API ‘yi kullanıyor olmasıydı ve haberlerde çakma yerine yerli arama motoru dendi.

Yaani arama motoru, “DiLiMiZDEN ANLAYAN  TüRKiYE’NiN ARAMA MOTORU” sloganıyla çıkış yaptılar ama masaüstünde çalışmaması ve yandex API yi kullanıyor olması tercih edilmemesine vesile oldu. Ama indirilme sayısı 1 haftada 1 milyonu aştı. İndirenlere bedava internet kampanyası ile indirilme tavan yaptı.

Biliver arama motoru için ise çok fazla yorum yapamıyorum çünkü her görüşmemde güncelleme yapıldığı söylenmekte. Bu süreci bekleyip hep beraber göreceğiz 🙂

Yetita Yerli Dizin Arama ise bir arama motoru değildir. Sadece kayıt edilen sitelerin indexlerini barındırır ve alexa değeri gibi birçok değerleri yükseldikçe sizinde google’de sıralamanız yükselir.

Kurumsal SEO Danışmanı ve SEO Şefi Kurucusu Müslüm ASLANTÜRK ekibinin %100 Özel Yazılımları ile hazırladıkları “yerli arama motoru” projesi BETA yayına başladı.

Mayıs 2016′ da projeye kendi ekibinden 2 kişi ile başlayan ve aldığı olumlu tepkiler neticesinde projeye 2 kişi daha dahil edip yeni sunucularıda bünyesine kattıktan sonra projeye tamamen start vermiştir.

Büyük bir heyecan ile çıktıkları bu yolda sadece 2 haftada 5 bin index ile aramamotoru.com.tr yerli arama motoru projesini geliştirmeye devam ediyorlar.

Yetita Yerli Dizin Arama ekibi sizlere destek vermekten gurur duyar.

Milli Gelirin Ülkemizde Kalması İçin Sizde Sitenizi Ekleyin!

https://aramamotoru.com.tr

 

(Almina Tasarım Özel Haberidir.)