Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Esnafa hibe desteği başvuruları başladı. 25 Mayıs 2021 – 23 Haziran 2021 tarihleri arasında hibe desteği başvuruları yapılabilecek. Esnaf destek paketi adı altında alınan karara göre koronavirüs şartlarından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar için hibe desteği başvuruları başladı.

E devlet üzerinden yapılabilecek Ticaret Bakanlığı hibe desteği başvurusu, 25 Mayıs itibariyle başlamış bulunmaktadır. 3 bin TL ve 5 bin TL olmak üzere iki farklı tutar ile esnafa hibe desteği yapılacaktır. E devlet üzerinden yapılacak olan başvuru için Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan başvuru şartlarına uygun olma koşulu bulunmaktadır.

Salgın sürecinde, salgın koşulları karşısında olumsuz etkilenen esnafa destek verileceği açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre verilecek destek tutarı 3 bin TL ve 5 bin TL olmaktadır. Peki, hibe desteği kimlere veriliyor? Başvuru şartları neler? Hibe desteğinden kimler yararlanabilir?

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen esnafın, bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olanlar başvurularını e devlet üzerinden kolaylıkla yapabilecektir. Salgının olumsuz koşullarından maddi olarak oldukça fazla etkilenen vatandaş, hibe desteğini dört gözle beklemekteydi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklamalarından sonra esnafa hibe desteği ile ilgili tüm detaylar belli oldu. Hibe desteği ile ilgili merak edilen tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz…

 

Hibe Desteği Nedir? Hibe Desteği Nasıl Yapılır?

 

Günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz hibe ne anlama geliyor? Hibe desteği kim tarafından ne gibi durumlarda veriliyor? Özellikle pandemi döneminde adını sıklıkla duyduğumuz hibe destek paketleri bir başvuru sürecinin ardından verilmektedir.

Belirli durumlarda kurumlar tarafından başvuru karşılığında verilen ve geri ödeme talep edilmeyen nakdi ve ayni yardıma hibe denilmektedir. Söz konusu hibe alacak kişinin elinde olmayan sebeplerden ötürü belli bir zarara uğraması koşulu bulunmaktadır. Hibe alırken, doğal afetten zarar görmüş olmak da yeterli bir koşul olmaktadır.

Kelime anlamı olarak hibe, karşılık beklemeden verilen yardım anlamındadır. Hibe desteği alan kişiler çoğunlukla esnaf ve çiftçi olmaktadır. Esnafa hibe desteği verilmesinin amacı, işletmesini büyütmek veya işletme sahiplerinin kendi işini kurabilmesi için de olabilmektedir. Hibe desteği alınabilen bir diğer durum ise maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuğunun eğitimi için harcaması koşuluyla verilmesidir. Bunun gibi farklı durumlarda hibe destekleri belli kurum ve kuruluşlar tarafınca verilmektedir.

 

Esnafa Hibe Desteği Başvuru Şartları

Esnafa hibe desteği kapsamında yayınlanan kararnameye göre Koronavirüs nedeniyle maddi güçlük çeken esnafa hibe başvuruları açılmıştır. Peki, hibe desteği şartları nelerdir? Yayınlanan kararnameye göre hibe desteğine başvurabilecek esnaf ve sanatkârlara 3 bin TL ve 5 bin TL destek paketi açıklanmıştır. Peki, hibe desteği kimlere veriliyor? İşte hibe desteği başvuru şartları…

  • 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla gelir vergisinden mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirler kazançlarına göre hibe desteğinden yararlanabileceklerdir.
  • 17 Mayıs 2021 vergi kayırları esas alınacaktır.
  • Başvurular yalnızca e devlet üzerinden yapılabilecektir.
  • Başvurular TC Kimlik numarasının son hanesine göre yapılabilecektir.

Söz konusu 3 bin TL hibe desteğini; kurs ve etüt merkezleri, kuaför ve güzellik salonları, yazar, ressam vb. sanatçılar, reklamcılık ve fotoğrafçılık yapanlar, çorbacı ve fast foodcular vb. alabilecektir.

Söz konusu 5 bin TL hibe desteğini; düğün, balo ve nikâh salonları ve dans pistleri, spor tesisi işletmeleri, bilardo salonu işletmeleri, spor salonları ( zayıflama merkezleri vb.), öğrenci yurtları, bar ve meyhane tarzı işletmeler esnafa hibe desteği alabileceklerdir.