Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Aslında 0’dan gelen hırslı bir içerik yazarı diyebiliriz. Zira bazı yaptıklarımı ilk olarak burada paylaşacağım 🙂 Hazırsanız başlayalım!

Şaşaalı bir hayatım yoktu. Orta halli bir aileden geldim. Takvimler Ekim ayının 22’sinde saat 13:30’u gösterdiğinde bu yarışa bir şekilde dahil olmuştum. İstanbul – İzmir ve Alanya’da yaşamımı sürdürdüm. Lisede ise Alanya’da olduğumdan dolayı kendimi Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine giderken buldum. Fakat pek arkadaşım olmadığından dolayı boş kaldığım her dakikayı bilgisayarda değerlendiriyordum. Forumlarda ufak hosting ve editörlük hizmetleri derken o süreci ısınma turları ile tamamladım. Herkesin böyle bir çekirdek dönemi mutlaka vardır. Yeni dijital meslekler keşfediyor tek tek deniyordum.

Ailede gözlükçü sayısı fazla olduğundan dolayı otellerden sonra bir gözlükçüde laboratuvar teknikeri olarak çalışmaya devam ettim. Fakat iş çıkışlarında hemen eve gidip Adsense gelirlerimi kontrol ediyor, sitelerime içeriklerimi giriyor sabah gözlükçüye doğru yola koyuluyordum J

Askerden sonra ise gözlükçüde bir süre daha çalıştıktan sonra daha düşük maaş veren İzmir’deki ilk bilişim firmasına girmeyi başardım. O zamanı bilenler iyi bilir flash oyun siteleri çok revaçta idi. Orada oyunlar oynar kadın sitesi için içerikler hazırlardım. Kadın sitesinin Erkek editörü olması da başka bir komedi idi. J Şu an ki eşim uğruna İstanbul’a taşınmak için 1000 TL para biriktirdim ve kararımı vermiştim İstanbul’da yaşayacaktım.

1000 TL İle İstanbul’a Geldim!

Hayatında dönüm noktası var mı deseniz bu anı gösterirdim herhalde. Düşünsenize cebinizde 1000 TL paranız var ve İzmir’den daha büyük bir şehre gidiyorsunuz. Ne yaptım biliyor musunuz?

Sahibinden > İstanbul Avrupa Yakası > Kiralık Daire > Ucuzdan pahalıya sırala.

İşte yaşayacağım ev karşımda idi. 300 TL kirası olan 25 m2’lik bir ev. İlk otobüs ile İstanbul’a gittim ve evi tuttum. Birkaç spotçu eşyası ile yaşanabilecek hale getirmiştim. Şimdi ise projelerin sırası idi.

Ardından Hürriyet ve Turkcell ile dışarıdan içerik üretimi konusunda çalışmalar yapmaya başladım. Gündüzleri ise bilinen bir Seo Ajansında Seo Uzmanı olarak görev alıyor seo süreçlerini de hiç olmadığı kadar yakından deneyimliyordum. Biraz birikim yaptıktan sonra İstifa ederek kendi firmam olan Senkron Media’yı kurdum. Bir süre sonra ise ekibimizi genişleterek Makale.net projesini hayata geçirdik.

Makale.net Kurulduğunda Son 50 Liram Kalmıştı!

Hayatın getirdiği iniş çıkışlar Makale.net’in gelişim sürecinde de başımıza geldi. Maddi anlamda tüm gücümüzü Makale.net’e yatırıyor ve inanıyordum. Öyle de oldu. En son tüm birikimler bittiğinde proje de %95 oranında hazır hale gelmişti fakat %5’lik kısmı finanse edecek maddi gücümüz bile kalmamıştı. İzmir de projeyi geliştiriyorduk ve o gün karar verdik ve açılışı yaptık. Aracın deposunu full doldurttum ve İstanbul’a doğru yola çıktık. Pazarlama içinse ayıramadığımız bir bütçe olarak cebimde son 50 liram kalmıştı.

Şimdi ise Makale.net sayesinde 6 kişilik birbirinden değerli ekip arkadaşlarıma, binlerce müşteriye ve yeni projelere sahibim. İyi ki de bu riske girmiş ve cesaret göstermişim diyorum. İşte kısaca Eren ŞENGÜL budur.

Girişimci Arkadaşlara Tavsiyeler:

Son zamanlarda dikkatimi çektiği için değinmeden geçemeyeceğim. Birçok girişimci arkadaş bir fikirle yatırımcı bulma gayreti içerisinde görüyorum. Fikir belli ama ortada ne bir proje ne de bir prototip var. Makale.net için bugüne kadar 2 yatırım teklifini geri çevirmiş biri olarak söylemek isterim ki; hazır olmayan çoğu ürün yatırımcılar için büyük risk içerir.0

 Bir fikri hayata geçirmek içinse şunlar gereklidir;
– Yazılım
– Tasarım
– Seo
– İçerik
– Reklam / Pazarlama

Girişimci arkadaşların soruları olur ise bana [email protected] adresinden ulaşabilirler. Sağlıcakla kalın.