En gelişmiş ve en mükemmel insanlığın çağımıza ait olduğunu düşünürüz.

Deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilen Montaigne; en önemli eseri Denemeler‘de, insanı, özellikle de kendini büyük bir açıksözlülükle incelemiştir. Eser, 16. yüzyılda yazılmasına rağmen günümüzde de hala geçerli tavsiyeler içermektedir.

O’nun Denemeler’ini ve diğer tüm eserlerini okurken de kendimi bulur ve sanki bir arkadaşımla dertleştiğim hissine kapılırım.

“Yaşamak Sanatı” başlıklı kaleme aldığı yazısını paylaşmaktan büyük mutluluk duyar; ruhunuzun dimağında hoş bir tat bırakmasını dilerim.

Yaşamak Sanatı

Dünyada insanlığını bilmekten, insanca yaşamaktan daha güzel, daha doğru bir iş yoktur.

Bilimlerin en çetini de bu hayatı iyi yaşamasını bilmektir. Hastalıklarımızın en belalısı, bedenimizi sevmemek, küçük görmektir. Ruhunu bedeninden ayırmak isteyen, gücü yeterse, bu işi beden hasta iken yapsın ruhunu hastalıktan korumuş olur. Ama, bunun dışında ruh bedenle işbirliği etmeli; onun zevklerine katılmalı, onunla karı koca olmalı ve, -bilgeliğe ermişse- beden hazlarına, acılaşmalarına meydan vermeden dizgin vurmalı.

Kendinden dışarı çıkmak, insanlıktan kaçmak çılgınlıktır; buna çaba harcayanlar melek olacaklarına büsbütün hayvanlaşır, yükselecek yerde alçalırlar. İnsan bilimlerinin en aşağılığı da bence en yukarlarda dolaşanıdır. İskender’in en küçük, en bayağı yanı tanrılaşmak, göklere çıkmak hevesine kapılmasıdır. Söz aramızda, göklerde dolaşanların düşünceleri ile yeraltında yaşayanların adetleri arasında her zaman garip bir benzerlik görmüşümdür. İnsan beden hazlarını gereğince tatmayı biliyorsa tanrılara yaraşır bir olgunluğa varmış demektir.

Kendi koşullarımızda başkalarını aramamız onlardan yararlanmayı bilmediğimiz içindir; kendimizden kaçmamız kendimizde olup biteni bilmediğimizdendir…

İstediğimiz kadar yüksek sırıklar üstüne çıkalım, yine kendi bacaklarımızla yürüyeceğiz; dünyanın en yüksek tahtına da çıksak, yine kendi kıçımızla oturacağız.

Düşüncelerimizin en iyi aynası yaşamlarımızın akışıdır.

Michel de Montaigne

 

 

2 Replies to “En İyi Arkadaşım Montaigne

 • ea
  ea

  İrem hanım harika bir yazı,
  Zevkle okudum.
  Teşekkürler.

 • İrem Karaarslan
  İrem Karaarslan

  Gözlerinize sağlık, ruhunuza afiyetle 🙂

Comments are closed.