Başarı HikayeleriKariyerKişisel GelişimÖne Çıkan

Ekibinizi Motive Edecek İpuçları

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Lider kendisine bağlı olarak çalışan ekip arkadaşlarının mutlu çalışması için, onların motivasyonlarını yüksek tutmalı ve gereken her şeyi yaptığından emin olmalıdır.

 

Motive çalışan bir ekip daha iyi performans gösterecek ve hedeflere ulaşırken daha fazlasını başaracaktır.

Liderin vizyonu olmadan takdir ve takip edilmeyi beklemesi fayda getirmeyecek bir tutumdur.
Vizyon oluşturduktan sonra, ekip üyelerinize ilham vermek ve motive etmek için liderlere ya da lider adaylarına ilham verebileceğini düşündüğüm, sektörde uygulanmış ve olumlu dönüşler alınmış ipuçlarını paylaşmak isterim;

• Örnek olun

Eğer ekibinize ilham vermek istiyorsanız, davranışlarınızı ekibinizden beklentinize göre ayarlamanız gerekmektedir. İşe vaktinde gelmek, onların işe erken gelmeleri için örnek teşkil edecektir. İşe geç kalırsanız, öğlen yemeklerini uzun tutarsanız ekibiniz sizden ipin ucunu alır ve aynı şekilde davranabilir. Takımın parçası olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir.

• Size saygı duymalarını sağlayın

Saygı kazanmak istiyorsanız, siz de ekibinize saygı duyduğunuzu göstermelisiniz. Yol boyunca yanılsalar bile, onlara destek olduğunuzu hissettirmelisiniz.

• Erişilebilir olun

Kriz anlarında ya da endişelenecek bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, özetle ihtiyaç duyduklarında her zaman erişilebilir olmalısınız. Onlar için orada olduğunuzu benimsediklerinde takıma bağlılıkları artacaktır. Kapınızı her zaman onlara açık tutmalısınız.

Cesaretlendirin

Çemberin dışında düşünebilen, zamanında sonuç veren veya hedeflerini tutarlı bir şekilde yerine getiren takım üyelerini teşvik edin. Birkaç nazik, cesaret verici söz ile ilham vermeniz onları motive edecektir.

• Ekibinizi iyi tanıyın

Ekip arkadaşlarınızı özgeçmişlerinde yazandan daha fazla tanımak sizin önemli görevlerinizden biridir. Onlar ile etkileşim halinde olup, ilgi alanlarını ve aile hayatlarını keşfedin.

• Birlikte eğlenin

Ofiste gün içerisinde birlikte eğlenmeye zaman ayırın. Örneğin, ofisinizde bilardo masası ya da oyun odası varsa birlikte oynayabilir, dinlenme alanlarında sohbetler yapabilir, beraber yemek yiyebilirsiniz. Birlikte eğlenmek sizin ve onların üzerindeki stresi azaltmalarına fayda sağlayacak, orta ya da uzun vadede verime dönüşecektir.

• Cuma akşamı damak tadınıza uygun yeme&içme günü yapın

Ofisinizin damak ve yerleşim durumuna uygun ortak bir yiyecek&içecek belirleyin. Cuma akşamları pizza, lahmacun, çiğ köfte, kahve günü gibi belli bir gün oluşturun. Bu tarz günlerde biraraya gelmeniz birbirinizi daha iyi tanımıza katkı sağlayacaktır.

• Açıkça övün, özel eleştirin

Övgü duyunca mutsuz olan insan yoktur. “Eline sağlık” demek, “Teşekkür”etmek, “Harika bir iş çıkardın”ı duymak herkese moral ve motive verir, takdir edilenin etrafındaki arkadaşları da aynı onayı alabilmek için motive olurlar. Ekibinizdekileri eleştirmek söz konusu olduğunda ise herkesin gözü önünde yapmaktan kaçının.

Başarıları kutlayın

Ekibinizle bir başarıyı kutlamak, basit bir “teşekkür” den daha fazlası olmasının gerektiği beklentisi oluşturabilir.
İşten sonra birlikte kutlamaya gitmek onları şevklendirecektir.

 

• Empatik ve iyi bir dinleyici ve olun

Çevrenizden ilham alabilmek ve motivasyon için empatik ve iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Toplantılarda ekip üyelerinin söylediklerini bölmeden dikkatlice dinleyiniz. İyi bir dinleyici olduğunuzda onları umursadığınızı hissettirir, eksik ve ihtiyaçlarını keşfederek gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

 

• İletişiminizde açık olun

Takım olarak hedeflerinizi belirlerken vizyonunuz net olsun. Planlarınızı ayrıntılı olarak açıklayın. Düzenli toplantılarınız olsun. Beklenmedik toplantılar ayarlayarak ekibinizi şaşırtmanız faydadan çok zarar getirecektir. Ekibinizi hedeflerinize ulaşma yolunda daima haberdar edin ve güvenlerini kazanın.

Ekibiniz ile en iyisini nasıl ortaya çıkardığınız ve onları motive ederek belirlediğiniz hedeflere ulaştırmanız sizi diğer takım liderlerinden ayıracaktır.

Peki siz, takımınızı nasıl motive ediyorsunuz?

Tags

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Close
Close