Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ticaret insanlığın oldu olası başvurduğu yöntemler arasındayken teknolojinin gelişmesi ile e-ticaret kolu ortaya çıkmıştır. E-ticaret internet bazlı oluşturulan satıcı ve alıcının buluştuğu bir satış işlemini oluşturmaktadır. Sayısız kişi günümüz vakitlerinde internet üzerinden dilediği herhangi bir parçaya kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Alıcı tarafının yanı sıra satıcılar adına da girişimcilik örnekleri bu alanda oluşmaktadır. E-ticaretin uçsuz bucaksız olması ile birlikte bireyler daha fazla ön plana çıkabilmek ve kâr elde edebilmeyi sağlamak adına gelişimi hedeflemektedir. Ticaret, özel bir yetenek gerektirmeksizin basit işlemlerle gerçekleştirilebilir. Gerekli olan ek unsur ise biraz cesaret ve birikim!

E-ticaret genelinde buluşan ticaret içerisinde genç yaştan bireylerin de sıklıkla görülmeye başlandığı bilinmektedir. Özellikle son zamanlarda oluşan ‘eğitime’ yönelik olumsuz algılar kısa yoldan para kazanma araştırmalarına sebep olmaktadır. Bu durum da belirtilen pazar içerisinde büyümeyi getirmektedir. Kazanç elde edebilmek adına ve kişilere yardım sunmak adına Mindsite gibi yerli girişimcilik örnekleri ortaya çıkmaktadır.

Mindsite Nedir? Yerli Girişimcilik Hedefleri Nelerdir?

Mindsite, 2019 yılı itibari ile ortaya koyulmuş yazılım fikridir. Yazılımı oluşturan üç farklı ismin bir araya gelmesi ile e-ticaret alanında kullanılması doğrultusunda geniş bir data verisi elde etmeyi amaçlamıştır. Kurucuları arasında İsmail Arapzade, Ali Göksu Özkan ve Ali Alperen Durak gibi isimler bulunmaktadır. 3 girişimci bir araya gelerek ticaret alanında etkili olan yerli girişim ürünü ortaya koymuştur.

2019 gibi çok kısa sürede kurulmasına rağmen birçok girişimci fikir destekleyen alanlar içerisinde ödüller almış ve desteklenmiştir. Yerli girişimcilik yazılımı temelde birkaç hedefe yönelmektedir. E-ticaretin gelişmesi ile birlikte rakip analizi yapmanın ve alıcıların profillerini incelemenin gerekli olduğu fikrine kapılan üç girişimci ruh bu yönde bu tarz bir yazılım ortaya koymuştur.

Mindsite e-ticaret alanında aktif olarak yer almak isteyen bireylerin bu anlamda kazanç elde etme oranlarını arttırmayı hedeflemektedir. Peki bu nasıl olmaktadır? E-ticaret siteleri günümüzde oldukça fazla sayıda bulunur. Gün içerisinde de siteler üzerinde kategoriler kapsamında ürünler eklenip satışa sunulur. Alıcılar ile belirli ürünlerin buluştuğu/satın alındığı görülür.

Tam bu noktada yerli girişim örneği Mindsite devreye girerek bireylere gerekli olan bilgileri toplamaktadır. Örneğin Trendyol gibi e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmayı hedeflediğinizi düşünelim. Bu noktada yerli yazılım, site üzerinde hangi kategori bazında ürünler eklenmiş, hangi ürünler en fazla talep görmüş şeklinde verileri satıcılara vermektedir.

Sağlanacak avantaj bundan sonra ortaya çıkmaktadır. Kişiler elde ettikleri bu veriler doğrultusunda hareket ederek kazanç ihtimalini arttırdığı gibi çeşitlilik de elde etmektedir. Başlangıç aşamasında girişimcilik fikri olan birey nesnel bilgiler doğrultusunda daha geniş kapsamlı planlara yönelebilmektedir. Uzun lafın kısası bir girişimcilik örneği diğer bir girişimi net olarak desteklemekte ve planlamaktadır.

6. Dönem Workup İş Bankası Listesinde Gösterilen Bir İsim: Mindsite

İş Bankası, günümüz içerisinde yeni girişimcilik fikirleri gelişsin ve desteklensin düşüncesi ile farklı zaman aralıklarında belirlemiş olduğu firmaları duyurmaktadır. Ülkemiz sınırları dahilinde gerçekleşen bu tarz yerli girişimcilik örnekleri bireylerin hem cesaretlenmesine hem de daha fazla ilerleme gücünü kendisinde bulmasına yardımcı olmaktadır.

Workup İş Bankası listesi içerisinde her alandan seçilen girişimcilik örnekleri olabilmektedir. 6. Dönem olarak duyurulan liste sıralamasında ise Mindsite yer alarak bu alanda dikkatleri üzerine çekmiştir. Yerli e-ticaret yazılımı olarak duyurulan firmanın kısa sürede bu başarıyı elde etmesi aynı zamanda girişimci ruhları da cesaretlendirmiştir.

Mindsite henüz 2019 yılında kurulmasına rağmen büyük hedeflerle ilerlemeye devam etmektedir. Genç girişimcilik örnekleri listesinde direkt yer alması bu konuda beklentileri daha da yukarı çıkarmaktadır. Bakıldığında e-ticaret gibi gelişmesi oldukça muhtemel bir alanda seçim yapılması ise ilerleyen günlerde adının daha fazla duyuracağı ihtimallerini de arttırmaktadır.

Firma kendi yazılımını elde etmesi ve kazanç sağlamasının yanı sıra aynı zamanda genç girişimci ruhlara da örnek olmaktadır. Girişimcilik adına gerekli olan tek durumun farklı bir düşünce ve cesaret olduğu bu noktada vurgulanması gerekir. Herhangi bir alanda yazılım ya da farklı bir girişimci örneği ile yerli girişimcilik modelleri oluşturulması muhtemeldir. Duyurulan bu tarz yerli girişimcilik örnekleri ilerleyen günlerde sayısını da giderek arttıracak gibi duruyor.