[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Ülkeler, başlıca üretim ve hizmet alanlarını; kendi gelir grupları içerisinde göstererek; ticari potansiyelini yılsonu raporlarında kalem kalem yayınlarlar. Bunlardan en bilineni bugüne kadar; sanayi, hizmet, sağlık, otomotiv ve değerli madenler gibi kalemler olmuştur.

Fakat şimdiki zamanda artık yeni bir kalem var ki; hem dünya hem ülkemiz son sürat bir değişime canlı olarak tanıklık etmektedir. Bu yeni sektörün adı, tüm içeriği ile beraber E-Ticaret’tir.

Dünya’da bilinen global adıyla E-Commerce, ülkemizde ise E-Ticaret olarak adlandırılan bu sektör içerisinde, artık en büyüğünden en küçüğüne tüm işletmeler geleneksel ticaret potansiyellerini dijital dünyaya da taşıyabilmektedir.
Ülkemizde, 1998 senesi itibariyle başta büyük şirketlerin ileriye dönük yatırımı olarak hayatımıza giren bu sektörde, artık profesyonel hatta kişisel olarak faaliyet gösterilebilen bir dev sektör halini almıştır. Şuan; bilinen bir gerçek var ki, “Başarı Öyküsü” adı altında, televizyonlarda ve basılı medya da sıkça yayınlanan haberlerin temelinde, ticari faaliyetleri sayesinde Dünya’ya açılan girişimcilerin bu sektördeki başarıları ve iş tecrübeleri ile hepimizin içinde “Acaba bende yapabilir miyim?” diye bir soru işareti oluşturuyor kafalarımızda.

Elbette yapabilirsin. Hatta başından sonuna tüm prosedürüne hâkim olursan, taktiklerini uygularsan ve azmini hiçbir zaman kaybetmezsen, seninde adın bu “Başarı Öyküleri” hikâyelerinin kahramanlarından biri olarak geçecektir.

Bu dijital dünyaya adım atmadan evvel, bazı istatistikî bilgileri dikkatlice anlamak ve analiz etmek çok önemlidir. O yüzden, ülkemizde de son 10 senedir ticaret ve maliye raporlarında yer alan bu sektörün gücünü, şöyle kısaca bir anlatmakta fayda var :

Türkiye, şuan bilinen dev şirketlerin ilki 1998 senesinde gittigidiyor.com alan adıyla faaliyetlerine başladı.  Ondan sonra gelen hepsiburada.com ve n11.com gibi sitelerle,  elektronik mağazacılık faaliyetleriyle satıcı ve alıcıların buluştuğu daha etkileşimli e-ticaret platformları hayatımıza girdi.

1998‘den 2019 tarihine kadar yani aradan geçen 21 sene içerisinde; halen faaliyette olan – açılıp bir süre sonra faaliyetlerini durduran, büyüklü küçüklü 30.000’in üzerinde yıllık işlem hacmi 350.000 TL üzerinde olan e-ticaret girişimi olduğunu düşünülmektedir.

 

Pazarın uygun fiyatları AVM’nin zengin ürün yelpazesi liderbazar

 

 

Bu süre zarfı içerisinde, ticari kuruluşların himayesinde olan veya bireysel girişimler olarak sahneye çıkan e-ticaret sitelerinin 2018 senesi itibariyle ticaret hacimleri 60 milyar liralık bir hacme ulaştı.

Senelerdir, ülke ekonomisinin lokomotifi olarak görülen, başta inşaat, tarım, üretim ve hizmet, sanayi, otomotiv ve turizm sektörleri ( Şampiyonlar Ligi ) , arasında yer almayı sadece 20 sene gibi bir sürede başaran ve ticaret alt sektörü olarak hızla yükseliş gösteren e-ticaret’in ülkemizdeki gelişimi ise şu şekilde oldu :

2018 senesi itibariyle, ülkemizin e-ticaret sektöründeki büyüme hacmi %43 civarına ulaştı. Şuan itibariyle ana sektörlere oranla, ticaret ana kategorisindeki payı ise %5,5 civarlarında.
Son 10 yıl içerisinde, 20 milyondan – 50 milyona ulaşan internet kullanıcısı grafiğini önümüze koyarsak;  şuan ülke nüfusumuza oranla her 10 kişiden 7’si sene içerisinde 1 defa dahi olsa internet üzerinden ticari bir faaliyete girişmiş durumda. Bu alışveriş de dahil, alım-satım faaliyetlerinin tamamını kapsayan bir kitle oranıdır. Yani ülkemizde şuan her 10 kişiden 7’si internet üzerinden senede en az 1 defa alışveriş yapmaktadır. Muazzam bir oran!

Dünya’da neler oluyor?

Günümüzün en zengin insanı olan Jeff Bezos’un 1994 senesinde kendi girişimiyle hayata geçirdiği Amazon, Dünya tarihinin bilinen en eski e-ticaret platformudur.  1994 senesinden 2019 senesi sonuna kadar hızla gelişen ve birçok global girişiminde sahibi veya ortağı olan Amerikalı internet şirketleri, Çin ile beraber en büyük gelişimi gösteren kitle olarak dikkat çekiyor. Şuan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki e-ticaret potansiyelinin ise 3,5 Trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
Hayal edebiliyor musunuz? Ülkemizin yıllık gayrisafi milli gelirinin henüz 1 trilyon dolara ulaşamadığını düşünürsek, her sene Amerikan merkezli e-ticaret girişimlerinde 3.5 Türkiye kadarlık bir ekonomik güç oluşturulmuş durumda.

Öyle ki, Dünya’da ilk marka değeri 1 trilyon doları geçen şirketlerin ana vatanı olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, sadece e-ticaret alanında her yıl ( 2018 – 2019 arası ), Türkiye ekonomisinin 3.5 katı kadarlık bir hacim söz konusu.

Mobil ziyaret alışkanlıklarının günden güne artış gösterdiği bu günlerde, başta bankacılık sektörü olmak üzere; artık her türlü ticari faaliyetin internet ortamında mobil cihaz kullanımının da artışıyla bu rakamın 10 sene içerisinde, Dünya kıtalarındaki birçok ülkenin gayrisafi gelirlerinin üzerine çıkması bekleniyor. Birçok ülke derken, kıtalardan bahsediyoruz. Dikkat edin!

Peki, dünyada bu e-ticaret faaliyetlerinin hacmi nedir diye merak etmiyor musunuz?

Şuan dünyada faaliyet gösteren bütün e-ticaret platformlarını hesaba kattığımızda, 10 Trilyon dolarlık dev bir meblağ ile karşılaşıyoruz. Ve 1,6 milyar insanın bu etkileşim içerisinde olduğu tahmin ediliyor.

Önümüzdeki 10 yıl

Yukarıda bir bölümde bahsetmiştik, “ Mobil kullanıcılarında bu kitleye katılmalarıyla “ diye. Buradan şunu rahatlıkla çıkarabilirsiniz ki; 10 yıl sonunda yukarıda bahsedilen hacimlerin tamamı sadece “ mobil cihazlar “ üzerinden gerçekleştirilecek. 81 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nde şuan internete bağlı 51 milyon üzerinde mobil cihaz olduğunu düşünürseniz ( Günümüz rakamları ile ), 10 yıl içerisinde nüfusumuzun da gelişmesi ihtimali ile doğru orantılı olarak, mobil cihazlardan internet erişimi yapmayacak %2-3 gibi bir oran ön görülüyor. Dünya’da ise bu oranın 1,6 milyar ticari faaliyete ulaşan insan kitlesinden, 3-3,5 milyarlık bir kitleye ulaşması bekleniyor. 10 Trilyon dolarlık işlem hacminin ise, tamamen mobil cihazlar üzerinden yapılacağını düşündüğümüzde,  dijital ortamdaki ticari faaliyetlerin 20-30 trilyon dolar bandında gerçekleşeceğini rahatlıkla belirtebiliriz.

 

Her yıl e-ticaret hacminin artması ile dünyada, sadece 1 yılda 2 Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi büyüklüğünde bir grafik yakalanacak. Ülkemizin bu pastadan mümkün olduğunca en büyük pasta payını alması da, çağın gelişimine ayak uyduran şirketlerin ve genç girişimcilerin çabaları ile mümkün görünüyor.

 

Sizde vakit kaybetmeden yerinizi alın, büyümeye şahit olun – payınızı alın!

Ürünlerin daha çabuk ulaşılabilir olmasını, hizmetin daha hızlı gerçekleşmesini, fiyatların piyasaya nazaran daha avantajlı olmasının bu büyük sektörün, zaman kaybedilmeden içerisinde yer alınmasına dair en büyük delilidir. Zira artık geleneksel ticaret anlayışının ilkeleri üzerine kurulan e-ticaret dünyası, geleneksel ticaretin tahtını kısa sürede ele geçirecek gibi görünüyor.

Başta ürün tedarikleri konusunda küresel tedarik zincirlerinin araştırılması, platformların en yüksek faydayı sağlayacak şekilde ve titizlikle kullanılması, çeşitli ve kaliteli ürün = uygun fiyata satış denklemine dahil olarak müşterilerle buluşturulması, her girişimcinin bu sektörde başarılı bir ivme yakalaması için yeterli özelliklerdir. Bu işin uzmanları, kurumsal veya kişisel portföylerini daha çok geliştirmekte, bu işe merak saran ve azmiyle geleceğe yatırım yapmak isteyen girişimciler ve şirket için rehber olmaya hazır.

En doğru kararları verin, en doğru zamanları bekleyin. Alt yapınızdan, ürün tedarik zincirinize – lojistik ve ulaştırma ağınızdan – müşteri hizmetlerinize kadar birçok alanda eksiklerinizi tamamladıktan sonra, işinin ehli kişiler ile yola çıkmak için hazırsınız. Bu yolda başarı, inanlarındır!

Başarılar.

 

One Reply to “Dünya’da ve Türkiye’de Yeni Bir Sektör- E-ticaret”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir