ProjelerTeknolojiYERLİ

Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesinde sona doğru yaklaşılıyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Türkiye’nin, dünyada kendi teleskobu ve görüntüleme sistemlerini milli olarak tasarlayıp üretebilen sayılı ülkeler arasına girmesini sağlayan ‘DAG’ projesinde sona doğru yaklaşılıyor.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılından itibaren başarıyla yürütülen, Türkiye’nin 2023 vizyon projeleri arasındaki en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan “Doğu Anadolu Gözlemevi”nin (DAG) kurulum çalışmaları, 3 bin 170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde tüm hızıyla devam ediyor.

 

Doğu Anadolu Gözlemevi” (DAG) Projesi’nin amacı, Türkiye’nin en büyük çaplı (4 m) hem görsel (VIS) hem de yakın kırmızı ötesi (NIR, <3 micron) bölgede gözlem yapacak teleskobuyla, astronomi, astrofizik, uzay bilimleri ve teknolojileri alanlarında uluslararası düzeyde projelerin ve ortak çalışmaların yürütüleceği büyük bir gözlemevinin altyapıları (yol, elektrik, su, internet, sismik, zemin gibi) ve üst yapılarıyla (teleskop, kubbe, gözlemevi – enerji – hizmet binaları gibi) birlikte kurulması ve hayata geçirilmesidir.

DAG Projesi, 3 aşamalı bir proje olup;

  • ilk aşaması teleskop, kubbe, binalar ve altyapısıyla gözlemevi kurulmasından oluşan DAG Projesi’dir (2012 – 2019),
  • ikinci aşaması “Odak Düzlemi Aygıtları“nın (ODA) ve “Adaptif Optik Sistemi“nin (AO) alımı, tasarımı, yapımı ve bir Optik Laboratuvarı kurulmasından oluşan ODA Projesi’dir (2016 – 2019),
  • üçüncü aşaması ise 4 m’ye kadar olan bütün ayna ve uzay – uydu ekipmanlarının kaplanacağı “Ayna Kaplama Sistemi“nden (AKS) oluşan AKS Projesi’dir (2018 – 2020).

 

Kısaca yukarıda belirtildiği gibi %100 olarak 2023 vizyon projeler arasında bulunmaktadır.

Ayrıca proje öte gezgenler ve yeni galaksi keşifleri içinde Türkiye’nin kendi bilimsel kalkınmasında katalizör görevi görecek alt yapıya sahip olmasında çok büyük katkıları olacak bir projedir. Avrupadan daha çok gözlem yapabilme potansiyeline sahiptir. Ben kendi nacizane olarakda gözlem yapmaktayım. Kandilli rasathanesine yakın oturmaktayım. Ve bazı gözlem şenliklerine katılmaktayım. Önümüzdeki hafta Kandilli rasathanesinde bununla ilgili bir panel ve gözlem etkinliğine katılacağım. Bu konu hakkında da ayrıca bir blog yazısı paylaşacağım.

Kaynak: http://dag.atauni.edu.tr

 

Gözlem evinin yerini merak edenlere de harita da bulabilir.

Emre ALABAŞ

Düz Adam Yerli takıntılı. emre@yetita.com

İlgili Makaleler

Close