[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Değerli web sitelerini alıp satmak, internetten para kazanmak ve paranızı alıp yolunuza gitmek! Kulağa çok basit ve eğlenceli geliyor. Mesela Facebook’u satın alıp, sonra satmaya ne dersiniz? Pardon, biraz çok ileri gittik! Çünkü bahsettiğimiz alıp satma işlemleri aslında daha farklı bir yöntemle, daha farklı bir web sitesi bakış açısıyla gerçekleşiyor.

İnternet dünyasına genel hatlarıyla bakan ve bilişim sektörü ile ilgili çok da bilgi sahibi olmayan bir kullanıcı için “değerli web sitesi” tanımı, muhtemelen Google, Facebook ve diğer önemli bilinen web siteleri ile sınırlıdır. Fakat genel hatlarıyla bakmak yerine kullanıcı odaklı düşündüğümüzde, pek çok farklı türden değerli web sitelerini de keşfedebilirsiniz.

Esasında bir web sitesini alım satım yoluyla elde etmek ve satmak, internetten para kazanmak için iyi bir yoldur. Bu yöntemi farklı şekillerde uygulamanız mümkündür.

 

Web Sitesi Alıp Satma Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle bazı web sitelerinin doğrudan satışa çıkarıldığını görebilirsiniz. Fakat her satışa çıkarılmış bir site mutlaka işinize yarayacak diye bir kaide yoktur. Esas mesele ise bu web sitesinin ilgili anahtar kelimeler doğrultusunda ne derece başarılı olduğudur. En önemlisi de bu web sitesini doğrudan mı satın alacaksınız yoksa satın alacak olan bir kişiye ulaştırıp, aracılık mı yapacaksınız? Bu soru esasında bu işten ne kadar para kazanacağınızı da belirleyecektir. Çünkü aracılık yaptığınızda, her iki taraftan da belli bir komisyon almanız gerekebilir. Fakat siteyi doğrudan kendiniz alırsanız, bu aynı zamanda siteyi düzenleyip, son haliyle satışa sunabileceğiniz anlamına gelir. Ancak unutmayın ki web sitesi alıp, satmak %100 kesin kazanç sağlar diye bir durum yok. Bu yüzden riski de kabul etmiş olursunuz.

 

Web sitesi satarak para kazanma yöntemlerinden birisi de kendiniz bir siteyi geliştirir ve içerik ekleyerek, hazır bir hale getirirsiniz. En önemlisi de arama motoru uyumlu bir hale getirmeniz önemlidir. Öte yandan hedef anahtar kelimelerde de üst sıralarda, ilk sayfalarda çıkması önemli ve gerekli bir konudur. Bu kriterlere uygun bir şekilde bir web sitesi geliştirdiğinizde, sosyal medyada yada internet dünyasında web sitesi alış-satış işlemlerinin yapıldığı alanlara dahil olabilir yada kendiniz açacağınız web sitenizde hem bu sitelerin tanıtımı hem de satışını yapabilirsiniz. Alım satım için en uygun yerler webmaster forumlarıdır diyebiliriz. Bu anlamda en önemli forum siteleri kulağınıza hiç de yabancı gelmeyen wmaraci ve r10’dur.

Zaman zaman ben de bu işler için piyasa takibi yapıyorum. Bazen öyle uygun fiyata siteler denk geliyor ki anlatamam. Kendimi define bulmuş gibi hissediyorum. Kelepir site bulmak ve satışını yapmak bi nevi emlakçılık yapmak gibi. Peki insanlar neden kaliteli bir siteyi satmak isterler? Çünkü, satışı yapanlar genelde webmasterlardır. Ellerinde daha önemli projeleri mutlaka vardır. Sıcak para için ilgilenemedikleri siteleri hemen satışa çıkarmak isterler. İşte bu noktada da devreye biz gireriz. Yapılacak işlemler gerçekten çok basit. Eğer bu sektörü takip ederseniz ve biraz da sermayeniz varsa para kazanmak işten bile değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir