Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Yabancı dil seviyenize ne kadar güveniyorsunuz? Eğer orta ve ileri düzey bir yabancı dil becerisine sahipseniz, internet üzerinden çevirmenlik yaparak para kazanmak tam da size göre!

 

Çevirmenlik yaparak para kazanmak için internette uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Örneğin size yapacağınız her bir çeviri için ödeme yapmaya hazır sistemlere dahil olabileceğiniz gibi, kendiniz özel çeviri hizmeti vererek de para kazanabilirsiniz. Burada önemli olan ise dil seviyenizi belirlemektir.

 

İnternetten Çeviri Yaparak Para Nasıl Kazanılır?

Özellikle de yabancı dilleri seven birisi için kulağa çok zevkli bir iş olarak geliyor. Oturduğunuz yerden sadece sizden istenilen yazıları çevireceksiniz! Hesap vermeniz gereken bir patron yok yada canınızı sıkacak, sizi boğacak bir ofis ortamında da değilsiniz. Sadece internet bağlantısı olan bir bilgisayarınızın olması yeterli olacaktır. Bu önemlidir çünkü çeviri yaparak internetten para kazanmak istiyorsanız, son yılların popüler iletişim aracı olan akıllı telefon bunun için yetersiz kalır. Ne de olsa 10 parmağınızı kullanmak ve işleri de yetiştirmek durumundasınız. Öyleyse her ne kadar bir patron yada ofis ortamı durumu söz konusu olmasa da, sizden çeviri talep eden müşterinizin tekrar tekrar sizi tercih edebilmesi için işleri zamanında yetiştirmeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Bu nedenle “zaman” kavramına önem vermelisiniz.

 

İnternetten çeviri yaparak para kazanma yöntemlerini kısa kısa ele alacağız. Bu doğrultuda öncelikli olarak dil seviyenizden emin olmanız gerekiyor. Bu nedenle çevirmenlik yapabilmenizi sağlayacak dil seviyenizi anlamak yada belirlemek için bazı kriterlere değinmemiz gerekiyor. Bu nedenle öncelikli olarak çeviri nasıl yapılır sorusunu ele alalım.

 

Çeviri Nasıl Yapılır?

Çeviri nasıl yapılır, çeviri yapma yöntemlerine detaylı bir şekilde değinmeyeceğiz. Sadece sizlere aşağıdaki başlıkta sıralayacağımız, “internetten çeviri yaparak para kazanma yöntemleri” için sahip olmanız gereken yabancı dil seviyesi ve belli başlı bazı tekniklere kısaca değineceğiz.

 

 • Eğer lisede, üniversitede yabancı dil eğitimi aldıysanız çeviri yapmanız daha kolaydır. Fakat burada eğitimi içeriğe göre ayırmak gerekir. Örneğin dil seviyeniz orta yada üst derece olması gerekiyor.
 • Üniversitede yabancı dil öğrenim programlarından birisinden mezun yada halen öğrenci durumundaysanız ve en önemlisi de öğrenci olsanız bile hazırlık sınıfını geçmişseniz, o halde sizler için de kolay, yapılabilecek ve zevkli bir iş olduğunu söyleyebiliriz.
 • Eğer dil seviyeniz sadece lise düzeyi ile kısıtlıysa, bu durumda çeviri yaparak para kazanmak sizi çok zorlar.
 • Unutmayın ki her ne kadar Google Translate gibi çeviri araçları olsa da, tüm kelime ve cümleler için her defasında bu aracı kullanmak size büyük oranda zaman kaybı yaşatır. Bu nedenle kelime haznenizin de iyi olması gerekiyor çünkü siz aynı zamanda, “zaman” ile de yarışıyorsunuz.
 • Öte yandan, dil seviyeniz çok kötü ancak Google Translate gibi çeviri araçları ile çevirileri yaparım ve müşteriye teslim ederim diye düşünüyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz! Çünkü şu an dünyadaki hiç bir dil çeviri aracı bir insan kadar doğru düzgün bir cümle kuramamaktadır.

Evet çeviri yapabilmek için önemli noktalara değindik. Eğer hala “kendime güveniyorum!” diyorsanız, o halde aşağıda ele aldığımız yöntemler ile internet üzerinden çeviri yaparak para kazanmanız mümkündür.

 

İnternetten Çeviri Yaparak Para Kazanma Yöntemleri

 

İşte yazının başından beri merak ettiğiniz konuya giriş yapıyoruz. İnternetten çeviri yaparak kazanmanın farklı yöntemleri olduğundan bahsetmiştik. Bu yöntemleri maddeler halinde ele alacağız. Hangi birisi size uyarsa, hemen başlayabilirsiniz.

 

1- Saatlik Çeviri Siteleri

 

Bazı internet siteleri var ki, siteye üye olup, sizden çeviri talep eden insanların çeviri taleplerini karşılayarak para kazanabiliyorsunuz. Yani sistem çok basit bir mantıkla işliyor. Facebook gibi bir sosyal ağ düşünün ve bu sosyal ağa dünyanın farklı ülkelerinden dahil olan insanlar var. Bu insanların bir kısmı çeviri yapmak için hazır beklerken, bir kısmı ise çeşitli işleri için yada özel amaçlar doğrultusunda çeviri talebinde bulunmaktadır.

 

Bahsettiğimiz sistemi şu an dünya çapında en iyi şekilde uygulayan web sitesi ise onehourtranslation.com sitesidir.

 

Bu site sizlere hem para kazandırmak konusunda hem de kolay bir şekilde müşteri bulabilmek konusunda oldukça başarılı diyebiliriz. Dünyadaki pek çok internet kullanıcısı, çeviri işleri için bu siteyi tercih etmektedir. Sitenin önemli bir özelliği olarak ise, yukarıda da değindiğimiz gibi saatlik bir süre koymasıdır. Bu da 1 saat olup, aldığınız çeviri işini maksimum 1 saat içerisinde tamamlayıp teslim etmeniz gerekmektedir. Öte yandan çeviri projesinin uzunluğuna bağlı olarak da süre bazen uzatılabilmektedir. Hem sistemin işleyişi hem de kazandığınız para için ödeme almak konusun fazla bilgi edinmek için siteye üye olabilirsiniz.

 

2- Çeviri Yapma Sitesi

 

Gerekli belgeleri edinerek, online olarak çeviri yapıp kazanabileceğiniz bir site projesini hayata geçirmeniz mümkün. Bunun için alanında uzman web tasarımcılar ile görüşmeniz, projeniz hakkında fikir edinerek, atılması gereken adımlar konusunda da yardım alabilirsiniz.

 

3- Altyazı Çevirmenliği Yapmak

 

Yabancı film, dizi ve anime sitelerinde oldukça fazla ihtiyaç duyulan bir iş kolu olarak altyazı çevirmenliği ele alabiliriz. Bu doğrultuda sizlere verilecek olan altyazı dosyasını düzenleme yolu ile çevireceksiniz.

 

Bu yöntemle yapacağınız çeviri cümleleri genel olarak günlük hayatta kullanılan cümle kalıplarından oluşmaktadır. Ayrıca eğer sevdiğiniz bir dizinin çevirisini yapıyorsanız, bu oldukça zevkli bir işe dönüşüyor. Fakat bu işi yaparken çoğu zaman spoiler yemek zorunda kalıyorsunuz ve artık bu duruma alışmanız gerekiyor.

 

Şimdiye kadar üç farklı çeviri yapma yöntemiyle, internetten para kazanmayı ele aldık. Bildiğiniz başka yöntemler varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

5 Replies to “Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak

 • Moto kurye
  Moto kurye

  Guzel bir makale olmuş begendim. Ama bu iş almak için kime nereye başvurulur. Bunu nerden öğreneceğiz..

 • Moto kurye
  Moto kurye

  Mustafa bey bu siteler hangi siteler. Bunlari bizde biliyoruz. Boşa yazmissin o kadar yazıyı.

 • Mustafa Karakaya
  Mustafa Karakaya

  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bu konuyu bilenler kadar bilmeyenler de var. Bilmeyen kişileri göz önünde bulundurarak kaleme aldım yazıyı. Takipte kalırsanız sizin de ilginizi çekecek yazılarım olacaktır. Sevgiler.

 • Mustafa Karakaya
  Mustafa Karakaya

  İlginiz için teşekkür ederim efendim. Beğenmenize sevindim. Sorunuza geçeyim hemen. Bu konu hakkında bir sürü site var. Özellikle global nitelikte olanlar tercih sebebidir. Türkiye’de bionluk.com , sadeceon.com gibi sitelerde profil oluşturup sipariş alabilirsiniz. Diğer sitelerin bazıları da şunlardır;

  *Freelancer.com
  *Guru.com
  *Peopleperhour.com
  *Odesk.com
  *Elance.com
  *Protranslate.net
  *Translatorstown.com
  *Translationdirectory.com
  *Proz.com
  *Traduguide.com
  *Onehourtranslation.com

  Bu liste daha uzar gider. Sadece bunları bile etkin bir şekilde kullanabilirseniz çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Takipte kalmanız dileğiyle. Sevgiler.

 • Sadettin
  Sadettin

  Merhaba Mustafa bey . 33 senedir Seattle Washington da yasiyorum fakat COVID cikinca Islas etdim , simdi ise turkiyeye kesin donus yapmam istiyorum , ingilizce seviyem cok iyi Acaba aylik Kazanc en az ve en cok ne kadar kazanabilirim . Tabiki buyuk para pesinde degilim az bir gelir de olsa yeterli . Yasim 58 artik burasi cekilmiyor . Buyuk bir risk aliyorum donmekle fakat herseyde bir hayir vardir .
  Tesekkur ederim
  Sadettin Alkan

Comments are closed.