Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Öğrenmenin ve kendini geliştirmenin yaşı olmaz.”

2004 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezun olan Cemal Alp Solak, bugüne kadar medya sektöründe, halkla ilişkiler ajanslarında, özel şirketlerde kurumsal iletişim, pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya iletişimi ve yönetimi alanlarında çalıştı.

Henüz üniversite yıllarında Radyo Eksen’de 8 ay kadar çalışarak medyaya adım atan Cemal Alp Solak, üniversite bitirdikten ve askerliğini tamamladıktan sonra Akşam Gazetesi’nde teknoloji muhabiri olarak çalışmaya başladı. Burada, Akşam Gazetesi’ne, Akşam Gazetesi’nin ücretsiz ekleri On-Off ve Mobil Yaşam’a ve Platin Dergisi’ne teknoloji haberleri yaptı, hem de bilişim dünyasındaki önemli isimlerle röportajlar yaptı.

2005-2008 yılları arasında Teknoloji TV’de önce On-Off, daha sonra Donanımsal isimli teknoloji programlarının yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi. Henüz YouTube yeterince yaygınlaşmamış ve internet üzerinden canlı yayıncılık başlamamışken Türkiye’de teknoloji, bilgisayar, donanım konularında oldukça bilgilendirici içeriği sahip bu program, uydu üzerinden her hafta ilgiyle takip edildi.

Alp, Akşam Gazetesi’nden sonra ilk halkla ilişkiler ajansı deneyimi Medyaevi İletişim’de yaşadı. Burada Borusan Telekom, Tekofaks Panasonic gibi markalarla çalıştı. Ayrıca Shell, Häfele, TNT Express gibi şirketlerin kurumsal dergilerinin yayın yönetmenliğini üstlendi.

Daha sonra Radikal Gazetesi’yle basına geri dönen Cemal Alp Solak, burada yaşam, sağlık, kültür sanat haberleri yaptı ve röportajlar gerçekleştirdi. Oradan Hürriyet’e geçti ve Türkiye’nin ilk ücretsiz dağıtılan gazetesi 20dk’nın sorumlu editörü oldu. Bir buçuk yıl bu görevi yaptıktan sonra Doğan Haber Ajansı’nda editörlük yaptı.

Mese İletişim’e ikinci halkla ilişkiler ajansı deneyimi için geçen Cemal Alp Solak, burada Turkcell, Superonline gibi markalarla birebir çalıştı. Turkcell için 3G lansmanında Türkiye’de ilk defa markalar blogger iletişimi hayata geçirdi. Türkiye’nin şu an tanınan birçok önemli blog yazarının katılımıyla 3G lansmanı gerçekleşti. Mese iletişimde, daha çok dijital PR alanında çalıştı. Turkcell, Superonline gibi markaların medya ilişkilerini yürüttü ve basın bültenlerini hazırladı. Turkcell Superonline sosyal medya hesaplarını ilk defa yayına aldı.

Mese İletişim’den sonra Türk Telekom’a geçti. Burada Kurumsal İletişim departmanında iki yıl çalıştı. Medya ilişkiler, metin yazarlığı, PR ajansı ilişkileri, sosyal medya yönetimi gibi alanlarla ilgilendi. Türk Telekom’dan sonra Dion Adworks adlı dijital ve sosyal medya ajansında çalıştı. Sosyal medya yönetimi, Facebook ve Google Reklamları yönetimi burada yaptıkları arasında yer aldı.

Dion Adworks’ten sonra sağlık sektörüne geçen Cemal Alp Solak, çalıştığı kurumda medya ilişkilileri, halkla ilişkiler yönetimi, web sitesi tasarımı, metin yazarlığı, sosyal medya yönetimi, e-mail pazarlaması, lead generation marketing ve pazarlama iletişimi alanlarında çeşitli işler yaptı.

Alp, girişimcilik konusunda oldukça cesur adımlar atmayı seviyor. 2013 yılında kurumsal hayatı bırakarak, İstanbul Kadıköy’de kendi markası olan Wanted Burger ismiyle, gurme hamburger dükkânı açtı. Bu girişimiyle yaklaşık iki yılda 10’dan fazla kişiyi istihdam etti. İki yıl sonunda ise şartlar gereği bu işi bırakarak, tekrar kurumsal hayata döndü.

2016 Ağustos ayından beri alternatif telekom operatörü TurkNet’te çalışıyor. Burada kurumsal iletişim, sosyal medya iletişimi ve yönetimi, metin yazarlığı, pazarlama iletişimi, web sitesi ve blog yönetimi, video içerik üretimi, mevcut müşterilerle iletişim gibi alanlarda sorumluluk sahibi. Ayrıca şu an TurkNet’in yenilenmekte olan ve yakında online olacak web sitesi projesinin tasarım, yazılım (CSS, html, Jquery ve Javascript) ve metin yazarlığını üstlenmiş durumda.

Daha çocuk yaşlarından beri bilgisayara ve teknolojiye ilgi duyan Alp, henüz 12-13 yaşında ülkemizde bireysel internet hizmeti henüz başlamadan, kendi BBS’ini kurdu. 1996’da ise Türkiye’de ilk internet kullanıcılarından biri olarak HTML’e ilgi duymaya başladı. Daha sonra, PHP, CSS gibi alanlara merak sardı. Bugüne kadar birçok web sitesi açıp kapattı. Daha önce de kişisel blogları olmuştu ama 2007’de kendi adını taşıyan alpsolak.com sitesini WordPress altyapısıyla hayata geçirdi. 2007’den beri bazen ara verse de bu site üzerinden yazılarını paylaşıyor.

Alp, şu an normal işleri devam ederken, bir yandan yeni projesi teknomanyak.com üzerinde çalışıyor. İlerideki hedefi bu siteyi ziyaret edilen bir içerik sitesi haline getirebilmek. Ayrıca ListeList.com için içerik üreterek, gazetecilik ve metin yazarlığını yönünü sıcak tutuyor.

Markaların kurumsal iletişim, pazarlama iletişimi, geleneksel ve dijital pazarlama ve sosyal medya iletişimi konusunda bütünleşik stratejiler geliştirmesine inanan Cemal Alp Solak, bu alanda çalışan profesyonellerin yeni teknolojilere hızla uyum göstermesi ve kendilerini sürekli olarak geliştirmesi gerektiğini düşünüyor. İletişim ve pazarlamanın her alanında çalışmış, hem dijitali hem gelenekseli bilen bir iletişimci olarak, profesyonel olarak çalışmaya başladığı 2005 yılından beri sürekli olarak kendini geliştirme ve yenileme ihtiyacı hisseden Alp’in, bu alanlarda çalışan herkese tavsiyesi şu şekilde:

Dijital dönüşüm çağını yaşadığımız şu günlerde, yaşınız, tecrübeniz ne olursa olsun, sürekli kendinizi geliştirmeye çalışın. Pazarlama ve iletişim alanında yeni teknolojileri ve fırsatları öğrenin. Tek bir alanda kalmamaya çalışın. Benim gibi yazılım, tasarım, prodüksiyon gibi konuları birebir uygulamayı öğrenin demiyorum. Çünkü bunlar benim çocukluktan beri hobilerim arasında yer alıyor. Ve her zaman çalıştığım işlerde, daha fazla alanda iş yerime katkı sağlama olanağı yaratmıştır. Ancak günümüzün pazarlama profesyoneli, konvansiyonel pazarlama iletişimiyle yetinmemeli, dijital pazarlama, arama motoru pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, YouTube içerik pazarlaması, influencer iletişimi ve arama moturu optimizasyonu gibi konularda en azından fikir sahibi olmalı ve sürekli olarak bu yeni alanlarda kendini geliştirmelidir. Fark yaratmazsanız, milyonlar içinde kaybolan ve kolay vazgeçilebilecek bir çalışan olursunuz. Ve ileride kendi girişimlerinizi hayata geçirecek cesareti bulamazsanız. Günümüz rekabetçi çalışma dünyası, kişilerin eğitim hayatında öğrendiklerinden daha fazlasını profesyonel yaşamlarında öğrenmesini şart koşuyor. Bu yüzden benden geçti demeyin ve sürekli olarak kendinizi yenilemenin ve geliştirmenin yollarını arayın.”