Blog ve reklam yöntemi ile para kazanma yolları

İnternetten Para Kazanma Yolları, Öne Çıkan
[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

En eğlenceli internetten para kazanma yöntemleri arasında görülen “bir iş” Blog yazarak para kazanmaktır.

Peki bu iş neden eğlenceli yada daha önemlisi ise, bu gerçekten bir iş mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim… Şimdiye kadar Blog üzerinden para kazanmak hakkında onlarca, yüzlerce konu yazıldı ve çizildi. Esasında şunu söyleyebiliriz ki, tüm bu konulara özet niteliğinde bir cevabı ancak bu konuda uzun vadeli çalışmalar yürütmüş, deneyimli bir blogcu cevap verebilir. Yani blog yazarak para kazanmak hakkında kesin bir cevaba ulaşabilmemiz için tecrübeleri dikkate almak daha doğru olur ve aynı zamanda tüm yöntemleri de tek tek ele alırsak daha doğru bir sonuca ulaşırız.

 

Bizler yazımızda hem doğrudan para kazanma yöntemlerini hem de uzun yıllar boyunca bu işi yapan insanların ne derece başarılı olduklarına kısaca değineceğiz.

 

Blog Yazarak Para Kazanmak

Esasında blog yazarak para kazanmak tanımlaması çok genel bir yaklaşımdır ve doğru sayılmaz. Çünkü bloğa yazı eklediğinizde, kimse bu eklediğiniz yazı için banka hesabınıza para göndermez (yada nakit de ödemez) bu nedenle blog yazarak para kazanmak mevzusuna daha çok reklamlar ile kazanmak şeklinde bakmak daha doğru olacaktır. Nitekim reklamlar yaşam alanımızın pek çok yerinde mevcut ve form değiştiriyor, farklı reklam modelleri sanal ortama, her bir web sitesi yapısına daha uygun bir hale getirilerek tüketiciye ulaştırılıyor. Bu bağlamda bloglar için de farklı reklam modelleri söz konusudur.

 

Dolayısıyla, ilk kuralımız olarak blogunuza yazdıkça para kazanırsınız ancak blogtaki yazılarınız size parayı “doğrudan” değil, “dolaylı” olarak kazandırır. Fakat eninde sonunda kazandırır ve en önemlisi de blogunuzun para kazanmasını sağlayan en önemli gereklilik yazılarınızdır.

 

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Evet, böyle bir soru da oldukça sık sorulur. Fakat bu soru da yanlıştır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi siz bloğunuza yazdı yazdığınız için doğrudan para kazanmazsınız fakat dolaylı olarak kazanırsınız. Yani eklediğiniz her bir yazı sizlere farklı şekillerde kazanç sağlar. Bu farklı şekillerdeki kazanç modelleri ise daha bilindik ve kulağa hoş gelen bir tabir ise “blog reklam yöntemleri” olarak tanımlanabilir.

 

Konuyu daha derli toplu bir hale getirmek ve sizi sürüklediğimiz bu anlam derinliğinden çıkarmak için, şimdiye kadar detaylı bir şekilde ele aldığımız konuyu, sonuç itibariyle; blogtan para kazanma yöntemleri olarak bir başlık altında topluyor ve bu yöntemlere değinmek üzere bir alt başlığımızı atıyoruz.

 

Blogtan Para Kazanma Yöntemleri

 

Öncelikle bir bloğun gerçekten para kazandırmasını istiyorsanız, bloğunuzun ciddi anlamda başarılı olmasını sağlamalısınız. Bir bloğun başarılı olmasını sağlayan pek çok etken olduğu gibi başarılı olduğunu gözlemleyebileceğiniz de pek çok sonuç vardır. Bu nedenle blogtan para kazanma yöntemleri hakkında maddeleri sıralamadan önce, başarılı bir blog nasıl olur bunun için önemli olan maddelerin önemli bir kaçını sıralayalım.

 

 • Bloğunuzu; wordpress yada blogger gibi oldukça fazla kullanılan ücretsiz blog platformlarından birisini kullanarak açabilirsiniz.
 • Açmış olduğunuz bloğun belli bir konu hakkında bilgi paylaşımı yapması en önemli kurallardan birisidir. Elde edilen tecrübeler ve yapılan araştırmalar göstermiştir ki, belirli bir konu hakkında bilgi içeren bloglar çok daha fazla tutuluyor.
 • Bloğunuzun daha fazla tutulması için toplumun az bir kısmını değil, büyük bir kısmını ilgilendiren bir kategori seçimi yapmanız gereklidir.
 • Bloğunuz için kategori seçimi yaptıktan sonra söz konusu kategoriler ile ilgili Google üzerinde en çok aranan kelimelerden bir, iki yada maksimum üç tanesini seçerek, bloğunuz için bir isim oluşturun.
 • Domain satan firmalardan .com uzantılı bir domain temin ederek, bloğunuzun daha profesyonel görünmesini sağlayacak olan .com uzantılı bir alan adı edinin. Bu aynı zamanda farklı reklam modellerini bloğunuzda uygulamak, hatta farklı iş tecrübeleri yaşamanız için de en önemli gereksinimdir. Kimse daha uzantısı bile olmayan, amatör bir blog ile reklam anlaşması yapmaz bu yüzden hem tasarım olarak hem de blog ismi olarak profesyonellik tanımına önem vermelisiniz.
 • Bu aşamaya kadar bloğunuzu büyük ölçüde oluşturdunuz demektir. Bundan sonra bloğunuzu başarıya götürecek olan en önemli etken ise tema seçimi ve daha da önemlisi yazacağınız yazılardır.

 

Tüm bu maddeler “başarılı bir blog” tanımı için temel yapı taşlarıdır.. Bu nedenle bloğunuzu açarken bu maddeleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Tüm bu yapı taşları arasında belkide en önemlisi diyebileceğimiz şey ise “yazılarınız” olmaktadır. Bu nedenle henüz ilkokul sıralarında öğretmenlerimizin sınavda bizleri defalarca uyardığı gibi; “kopya çekmek yok!” sözünü hatırlamalıyız.

 

Yazılarınızın tamamen size ait olması büyük bir artı puan kazandıracak ve bloğunuzun daha değerli olmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra reklam almak, şunu yapmak, bunu yapmak… gibi şeyler çok daha kolay olmakta ve asıl amaç olan blogtan para kazanmak işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

Bu yüzden içeriğin orjinal olmasına büyük önem vermelisiniz. Bu işler ile uğraşan insanların çok iyi bildiği bir tabir vardır ki, “content is king” yani Türkçe olarak; “içerik kraldır” sözü bilişim dünyasında web siteleri ile haşır neşir olan her canlının bildiği bir atasözü niteliğindedir.

 

Şimdi asıl konumuza dönelim ve bloğunuzdan para kazanma yöntemlerine kısaca değinelim;

 

 • Banner reklam ile para kazanmak: Bu yöntem ile bloğunuzun bir kısmına reklam bannerleri alabilirsiniz. Burada önemli olan ise bloğunuzun günlük ziyaretçi sayısıdır. Örneğin günlük bin ve üzeri ziyaretçi geldiğini düşünürsek, 5 adet banner reklam aldığınızda; hesap 5×15 TL = 75 TL olacaktır. Tabii ki bu basit ve küçük bir hesaptır. Çünkü banner reklam süresini de haftalık yada aylık olarak belirleyebilir, fiyatlandırmayı da kendinize göre yapabilirsiniz.
 • Adsense ve benzeri reklam firmaları ile para kazanmak: Adsense başta olmak üzere çeşitli reklam firmaları üzerinden para kazanmak en popüler blogtan para kazanma yöntemleri arasında gelmektedir. Fakat Adsense’nin yada diğer reklam şirketlerinin bloğunuzu kabul etmesi çok uzun bir süre alabileceği gibi, internette de tecrübeleri okuyabileceğiniz üzere oldukça zorlu bir süreçtir. Çünkü başvuru yapan pek çok blog kabul edilmemektedir. Bu nedenle bu yöntemin çok da üzerinde durmamak lazım.
 • Advertorial reklam alarak para kazanmak: En iyi kazandıran reklam yöntemlerinden birisidir. Bloğunuzun içeriği ve günlük ziyaretçi sayısına oranla alacağınız advertorial reklam başına 50 ile 150 TL arası bir fiyat belirleyebilirsiniz.
 • Link reklam yöntemi: Bu yöntemde menüde bulunan kategori linklerinden birisini reklam kelimesi olarak dönüştürebilir ve etkili bir reklam modeli uygulayabilirsiniz.
 • Yazdığınız blog hakkında bilgi içeren bir e-kitap yazabilir ve satışını yine bloğunuz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tüm bunlar dışında bloğunuza reklam eklemek yada bloğunuz üzerinden para kazanmak için daha pek çok yöntemi sıralamak mümkündür.

Bir cevap yazın