Kariyer

Başarı İstiyorsanız, hayalleriniz size uygun olsun

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Başarılı kişi deyince insanların genel olarak aklına gelen iki tip anlayış var. Bunlardan bir tanesi; çok parası olan kişi olmak, diğeri ise tanınan ve ünlü bir kişi olmak. Paralı ya da tanınan bir insansanız bu da güç sahibi olmak ile bağdaştırılıyor. Etrafınızdaki ailelere bir bakın; onların farkında bile olmadan çocuklarını buna benzer beklentilerle yetiştirdiğini gözlemleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; çocuklarına en iyi eğitimleri aldırmak, en iyi işlerde çalışmasını istemelerinin altında bu beklentiler yatıyor aslında. Bunların hepsi hayal edilenler diyebilirim.

Peki gerçekler nedir? Başarı için sadece istemek yetmiyor. Herkes çok başarılı olmak ister, ancak çok azı gerçekten başarılı olur. Burada önemli olan isteklerimiz ve hayallerimiz arasında ilgili köprüyü doğru konumlandırmak meselesidir.

Bilime göre kaderimiz; aslında genetik piyangodan bahtımıza çıkandır. Genetik durumumuza göre başarı için öncelikle yakın olduğumuz bir şeyi keşfetmemiz ve sonrasında buna uygun hareket ederek isteklerde bulunmamız gerekir. Herkes yapıyor sen de yaparsın sözü reelde çok anlam ifade etmiyor mesela. Bir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliği kişiden kişiye farklılık gösterir.

Demek ki;  başarmak için ilk şart yetenekli olduğunuz şeyi yapmaktır. Başarıyı desteklemek için; disiplinli olmak gerekir. Yani; ilkelerinizde tutarlı davranmanız gerekir. Hergün düzenli olarak yaptığımız küçük şeyleri tekrarlamak da yeteneğimizin geliştirilmesinde destekleyici unsurlardan biridir.

Zora ve zahmete katlanmadan ilerlemeyi istemek de başarı getirmez. Enerjimizi yatkın olduğumuz alana koyarsak fark yaratırız.

İnsan ilişkilerinde iyi olacaksın. Bu onlara çok iyi davranacaksın anlamına gelmiyor. Soracaksın ve dinleyeceksin, samimi bir şekilde anlattıklarına ilgi göstereceksin. Kendini onlara anlatmaktan çok onları anlamaya çalışacaksın.

Başarı potansiyeli hayata yansıt! Potansiyel, bir mücevher gibi baskı altında ortaya çıkar, sonrasında mücevhere döner. Konfor alanından gerçek potansiyel ortaya çıkmaz.

Yeteneğinin sana sağladığı kolaylıkla yönünü bulacaksın ve yoğunlaşarak kendini motive edeceksin.

Sadece kendine güvenmekle başarılı olunmaz. Başarısızlıktan korkmayacaksın. Başarı ile zehirlenen kuşaklar, başarısızlığı yasak ya da günah sayarlar. Her insan her kurum başarısız olur. Başarısızlıklar bizi bir yere getirir. Başarısız olanlar aslında sınırlarını zorlamamış demektir.

Kimin başarısına katkıda bulundun? Sahip olduğun için kendini şanslı mutlu hissetiğin ne var?

Bugün kimden yardım istedin bir düşün. Yardım istemeyi acizlik olarak görme. Sen yardım istersen ancak senden yardım isteme cesareti bulur insanlar.

Davranışlarımız başkalarını etkiler. Sözlerimiz daha çok etkiler. Sahip oldukları için mücadele eden insanlar sahip olduklarının kıymetini bilir ve hayata yansıtırlar. Mücadele etmeyenler, kıymetini bilmezler, her zaman nedeni belli olmaksızın her şeyi kendinde hak görürler.

İnsanın yüreğinin sesini dinlemesi insanı bazen hataya da yönlendirebilir. Hayatın gerçeklerine bakmamız gerekiyor. Başka insanların hayatına katkıda bulunmak da başarıdır.

Dünyada en iyi olmak yerine, dünya için iyi bir insan olmak en büyük başarınızdır.

 

İrem Karaarslan

İnsan Kaynakları Profesyoneli

İlgili Makaleler

Close