Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Son zamanlarda web siteleri arasında kıyasıya bir backlink alma yarışı yaşanıyor. Bu yarış, çoğu zaman yanlış anlaşılmalar ve strateji olmaksızın yapılan hareketlerle hüsranla sonlanabiliyor.  Bu tip arayışlar ve ihtiyaçlar için, en başından belirtmek gerekiyor ki bazı konularda net biçimde asıl gerekenleri belirlediğiniz andan itibaren harekete geçilmesi, her zaman sizler için faydalı olacaktır.

O yüzden, bu işin en başından- alfabenin A’sından başlayalım:

Backlink nedir?

Backlink, Türkçe’nin tam karşılığı ile geri bağlantıdır. Teknik anlamda ise, web sitelerinin birbirine bağlantı vermesi demektir. Bu bağlantı, özellikle otorite kabul edilen yani kendi kategorisinde iyi değerlere sahip olan web sitelerden alınmalı ki, alan web sitesi için hem Google’ın nezdinde hem de kullanıcı nezdinde gerçekten fayda sağlayabilsin. Bu fayda, orta ve uzun vadede özellikle SEO çalışmalarınız sırasında, gözle görülür bir katkı sağlayacaktır.

Backlink’in faydası nedir?

Backlinkin en çok bilinen faydası, özellikle anahtar kelimeleriniz ile alım yaptığınızda, anahtar kelimelerinizde sıralamanın üst sıralarına taşınma avantajınız olacaktır. Dofolow ( aynı sayfadan açılan bağlantı tipi ) yapıda alınacak bu backlinkler, maksimum fayda sağlayacaktır.
Sıralamadaki yükselişinizin yanı sıra, özellikle alakalı otorite sitelerinden alınmışsa, ziyaretçilerinizin artması konusunda da faydalı olacaktır.

Backlinkin zararları?

Aslında backlink bir seo çalışması stratejisi olduğu için, âmâcıda sadece katkı sağlamak üzerinedir. Zarar, bilinçsiz hareketlerde mümkündür. Zararlarına sebep veren, yanlış işlemleri ve zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz :
– Çokça ve alakasız sitelerden alınan backlinkler, sitenizin spam score’unu yükseltebilir. Bu, webmastertools’da ( Google’ın web sitesi istatistikleri ve yönetim uyarıları servisi. )

Çokça ve alakasız alınan backlinkler, internette bolca gezinen spam botları ( farklı servislerin faydasız ve zararlı algoritmalar sahip örümcek yazılımları )  sitenize çekebilir.

– Tüm çalışmalarınızı heba edecek sonuçlar doğurabilir. Bunlardan en korkutucu olanı, sitenizin Google’dan sandbox ( tamamen kaldırılma ) yeme ihtimalinizdir. Bu başınıza gelebilecek en kötü durumdur diyebiliriz.

Backlink nasıl alınmalı?

Backlink almaya karar verdiğinizde, öncelikle web sitenizden daha üstün değerlere sahip ( DA-PA değeri yüksek, ziyaretçi sayısı yüksek, ziyaretçilerin sitede kalma süreleri yüksek vs… ) olmasına özen göstermelisiniz. DA ( Domain Authority –  Alan Adı Otoritesi ) ve PA ( Page Authority – Sayfa Otoritesi ) değerleri artık, web siteleri için bir kalite standartı sayılmaktadır. Hem Google gözünde, hem de seo çalışmalarınızda özellikle bu değerlere dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız backlink, footer ( sayfa altı ) veya header ( sayfa üstü ) backlink ise, mutlaka açık olmalıdır. Hacklink tarzı gömülü backlinkler, sonrasında siteniz için ciddi zararlar doğurabilir. Sitenizden daha düşük değerlere sahip bir siteden backlink almanız, onun size değil sizin ona katkı sağlaması gibi düşünüleceği için, hiçte faydalı değildir.

Backlink alırken, sadece bir bağlantı olarak değil de tanıtım yazısı şeklinde alacağınız bir hizmet çok daha faydalıdır. Bu sayede, web sitenizin ana sayfa ve alt sayfalarına bağlantı verebilir, görsel ile imaj çalışması yapabilir, ürün – hizmet ve marka tanıtımı açısından ziyaretçilere de kısa ve ön bilgiler verebilirsiniz.

O yüzden, seo çalışmalarınızda da tanıtım yazısı şeklinde yapılacak backlink alımları çok daha faydalı olacaktır.


Nelere dikkat etmeliyiz?

En başta, bu çalışmalarınız için yeni açılmış bir web sitesi tercih etmemenizde fayda var. Yani, en azından 3-4 aylık bir web sitesine backlink çalışmaları yapılmalı. Google info’su ( Site adresi kök dizini olarak google’de yer almış. ) olan, sayfaları indexlenmeye ( Google tarafından taranarak sorgularda gösterime girmiş ) başlamış sitelerde, çalışmalar daha hızlı sonuçlar verecektir. Ucuz ve birçoğuna aynı anda uygulanan, çoğu programlar ile yapılan otomatikleşmiş işlemlerden sakının. Daha çok organik çalışma yani manuel işlemlerin yapıldığı hizmetleri ve servisleri tercih edin.

Google sıralamalarınızı ara ara kontrol ederek, çalışmaların farkını izlemeye çalışın. Ayrıca, mutlaka web sitesi sahibi olduğunuz andan itibaren Google’ın ücretsiz web sitesi analiz servisi olan Google Analytic’i kullanmaya çalışın. Uzmanlar ve deneyimli freelancer’lar ile çalışmaya özen gösterin.  Çalıştığınız kişi veya firmaların mutlaka önceki deneyim ve referanslarını sorgulayın. Başarı grafiklerine göz atın.
Önerimiz :

Backlink ve seo çalışmalarınız için, tanıtım yazısı tercihi üzerinden devam etmek istiyorsanız eğer; kesinlikle özgün ve ayrı formatlarda hazırlanmış bir veya birden fazla tanıtım yazısı ile çalışın. Özgün, seo uyumlu,  kelime ve cümle bütünlüğü kaybolmamış içerikler ile yapılacak tanıtım yazıları, çalışmanızın tümünü olumlu yönde etkileyecek bir faktördür.

Bizlerin tavsiyesi, bu konuda birçok çalışması olan ve gerçekten kaliteli içeriklerle çözüm ortağımız olan Makaleyaz.NET sitesidir. Sipariş usulü veya hazır içerikler ile, bu ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

One Reply to “Backlink Nedir, Ne Faydası Olur, Ne Zararı Olur, Nasıl Alınmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli”

  • Antalya nakliyeci
    Antalya nakliyeci

    Açıklayıcı olmuş. ? ?

Comments are closed.