ASELSAN yerli MR ve Mobil Röntgen Projelerini Başlattı!

Ekonomi, Projeler, Teknoloji, YERLİ
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Aselsan Sağlık sektöründe önemli ölçüde ithalatı yapılan manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen cihazlarının yerlileştirilmeye yönelik projelere başlanmaya karar verdi.
Bazı arkadaşlara bu konu biraz farklı gelebilir ancak dışarıdan aldığımız her ürün maliyeti ülke dışına çıktığından ve cari açık problemimizi doğrudan etkilediğinden Yurt dışında üretilebilen ileri teknoloji ürünlerin Yurt içinde de üretilmesi ve tercih edilmesi mühimdir.

Türkiye’de sağlık teknolojilerindeki dışa bağımlılık yüzde 85 düzeyinde. Bu alanda yılda 2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriliyoruz. Böylelikle üretilen her ürün katma değer olarak bizde kalmasına hatta yurt dışı pazarlarına ihraç edilmesi ile döviz girdisiyle zenginliğimizin artmasına sebep olacaktır.
Sağlık teknolojilerinde de ileri seviyeye ulaşmamız. Hem milli güvenliğimiz hemde ekonomik bağımsızlığımız açısından da ayrı bir önem arz etmektedir.

 

 

Gururla yerli olması konusunda hassasiyet elzemdir!

Önümüzdeki yıl yapılan ürünler görücüye çıkacak. Bundan sonraki adımda ise ASELSAN, projelere ek olarak Türkiye’nin sağlık ekosisteminde faaliyet gösteren yetkin ve start-up firmalarıyla beraber çalışma olanaklarını değerlendiriyor. Bu doğrultuda, defibrilatör (elektroşok) cihazlarında iş birliği yapmak üzere ilk adım atıldı. Bu adımı yaşam destek cihazlarında yapılacak diğer iş birlikleri izleyecek.
Evet son olarak da diğer medikal ve sağlık ürünlerde yerlilik oranımızda %85-90 üzerine çıkması dileği ile..