Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yapay zekânın ilk ortaya çıkış zamanlarında birçok kişi bunun hayal olduğunu ve daha ilerisine gidilemeyeceğini düşünmekteydi. Ancak girişimci ruhların bitmek bilmeyen ilerleme azmi neticesinde yapay zekâ gün geçtikçe üzerine koyarak daha çok gelişmektedir. Öyle ki farklı sektörler içerisinde yapay zekâ uygulamaları hız kesmeden devam ediyor.

Dünya üzerinde yapay zekâ kullanım alanları oldukça fazla sayıdadır. Özellikle teknoloji ve bilim alanında ilerleme gösteren firmaların bu konuda ülkemize nazaran birkaç adım ileride olduğunu söylemek mümkündür. Gelişmiş ülkelerin önümüzdeki günlerde yapay zekâ kullanım alanlarını hayal edilemeyecek noktalara getirmesi ise beklenenler arasındadır.

Yapay Zekâ Girişimcilik Proje Sayıları Artıyor

Ülkemiz sınırları arasında ise yapay zekâ gibi teknolojik durumlara alışma ve geliştirme çabaları da bulunmaktadır. Bu alanda Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi adında bulunan bir kurum vardır. Belirtilen alan doğrultusunda gelişimi ve girişimcilik örnekleri desteklenerek ülke genelinde kalkınma yaşanması hedeflenir. Gün geçtikçe bu nokta üzerinde girişimcilik örnekleri sayıca artmaktadır.

2020 Kasım ayı itibari ile TRAI (Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi) tarafından duyurulan girişimcilik örneklerinin sayısı oldukça umutlu yaklaşılmasına sebep oluyor. İlk zamanlarda açıklanan yapay zekâ girişimcilik örnekleri sayısı 24 ile sınırlı kalmaktaydı. Ancak çok kısa bir süre içerisinde Mart ayı ile birlikte bu sayı 112’ye yükseldi. Kasım ayında yayınlanan tabloda ise son durum 145 yapay zekâ girişimci örneği olarak açıklandı.

Yapay zekâ alanında yapılan yatırımlar arasında açıklanan firmaların dağıldığı alanlar arasında:

  • Görüntü işleme,
  • Doğal dil işleme,
  • Optimizasyon,
  • Makine öğrenmesi,
  • Chatbot ve Diyalogsal,
  • Otonom araçlar,
  • RPA,
  • Akıllı platformlar,
  • Arama motoru,
  • Öngörü ve veri analitiği gibi kategoriler yer almaktadır.

Girişimcilik örnekleri arasında yapay zekânın en geniş kullanım alanı bulduğu kategori ise ‘görüntü işleme’ olarak duyuruldu. Günümüzde ise yapay zekâ kullanım alanları arasında bir yenisi daha ekleniyor. Toplum refahını ve güvenliğini sağlamak adına Jandarma Kuvvetleri bünyesinde yapay zekâ optimizasyonları oluşturulması hedefleniyor. Ülke sınırları içerisinde bu sayede daha doğru kararların daha kısa süre içerisinde alınması ile hareket edilmesi planlar arasında bulunmaktadır.

Jandarma için Yapay Zekâ Kontrol Alanları Kuruluyor

Türkiye içerisinde yerli girişim ve üretim alanında çeşitli projeler ile adını duyuran ASELSAN, farklı bir alanda faaliyet göstermeye hazırlanıyor. Oluşturduğu yapay zekâ entegrasyonları neticesinde halk arasında güvenliği sağlamak adına daha hızlı hareket edebilmek için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi ile anlaşmalar imzalandı. Buna göre jandarmaların artık birinci yardımcısı yapay zekâlar olacak!

Akıllı Kontrol Noktaları proje kapsamında ilk adımda 7 farklı yer kapsamında belirlenmiştir. 7 farklı alana kontrol noktaları oluşturularak Jandarma Devriye Uygulaması hayata geçirilecek. Normal şartlarda altında jandarmalar tarafından belirtilen özelliklere sahip araçlar durdurulmakta ya da kişiler kontrol edilmekteyken bu duruma net bir oluşum sağlamak hedeflenmiştir.

Jandarma Kuvvetleri tarafından daha doğru araç tespiti ve araçların içerisinde bulunan kişi sayılarının tespiti ASELSAN tarafından geliştirilen yapay zekâ uygulamaları ile gerçekleştirilecektir. Akıllı Kontrol Noktaları içerisinde bulunan kol kuvvetlerine bu bilgiler daha önce ulaştırılacak ve bu sayede önlem ve hazırlık yapılacaktır. Asayiş içerisinde ekstra bir araştırma ve çabaya bu sayede ihtiyaç duyulmayacaktır.

Yapay zekâ sayesinde insan hatalarının da ortadan kalkması bekleniyor. 7 farklı nokta içerisinde asayişten sorumlu kişiler karşılaşacakları araç ve kişi sayısını bildiğinden buna göre bir hazırlık yapabilecektir. Önden hazırlığın oluşması ile birlikte istenmeyen durumların sayısı böylece daha fazla düşecek. Ülke sınırları içerisinde de güvenlik daha kolay sağlanacaktır.

Yapay zekâ gelmiş geçmiş en büyük girişimcilik ve teknolojik gelişmelerden birisi olarak sayılır. Ülke içerisinde asayiş, güvenlik gibi oldukça önemli noktalarda bu durumun kullanılmaması kaçınılmaz olacaktı. ASELSAN tarafından gerçekleştirilen anlaşma sayesinde araç tanıma, plaka okuma, kişi sayısı tespit etme gibi sayısız bilgi kısa sürede ilgili bireylere aktarılacaktır.

7 farklı noktaya oluşturulacağı duyurulsa da kısa süre içerisinde bu durumun gelişmesi beklenen durumlar arasında bulunmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yapay zekâ oluşumları sayesinde suçluların kaçması imkânsız hale gelmektedir. Suçluların yakalanması sırasında da yapılan anlaşma gereği ASELSAN ürünleri ve sistemleri kullanılacaktır. İlerleyen günlerde güvenlik adına yapay zekâ gibi farklı girişimcilik planlarının aktif rol oynaması beklenen durumlar arasındır.