Tanıtım Yazıları

Araç Giydirme

[Toplam: 2   Ortalama: 4.5/5]

Araç giydirme işlemi ticari veya özel nedenlerle aracın üzerine yapılan resim ya da yazı uygulamasıdır. Bu uygulamanın yapıldığı ticari araçlarda amaç, şirketin reklamını yapmaktır. Bu reklamlar şirketin marka değerini ve tanınırlığını artırır. Üçer Reklam olarak müşterilerimizin kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtmak için gereken her türlü işlemde şirketimizin garantisini sunmaktayız.

Araç Giydirme İşlemi Uygulama Basamakları

Araç giydirme işlemi uygulama basamakları ilk aşaması, istenilen resim, logo ve yazının belirlenmesidir. Daha sonra aracın ayrıntılı olarak tüm cephelerden resimleri çekilir. Kapılar açıkken ve kapalıyken, silecekler kalkmış halde ve kapalı haldeyken çekilir. Aracın üstü, önü, arkası ve her iki yanı hiçbir ayrıt, girinti ve çıkıntı atlanmadan çekilen bu resimler bilgisayara aktarılır. İşinde uzman olan grafikerler özel olarak tasarlanmış bir grafik programına giydirmesi yapılacak olan aracın ölçülerini ve özelliklerini girerler. Basılması istenen resim ve yazının araç üstüne yerleştirmesi üç boyutlu olarak sanal ortamda yapılır. Müşteri bu aşamada tasarımı görmeli ve onay vermelidir. Aynı zamanda yasal olarak engel kalmaması için ruhsata işleme aşaması da bu esnada gerçekleşmelidir. Araç giydirildikten sonra onay alınamazsa ayrıca bir de sökme işlemi ücreti vermek gerekebilir. Yasal bir engel yoksa ve ruhsat işlemleri tamamlandıysa 0.11-0.13 mm kalınlığında Cast Folyo denilen yapışkanlı PVC ye basılan resim veya yazı araca yapıştırılır. Yapıştırma işlemi uzman eller tarafından yapılmalıdır. İyice yapışmasını sağlamak için sıcak hava üfleyen makinelerle ısıl işlem uygulanır.

Komple Araç Giydirme

Komple araç giydirme işlemi aracın tamamına yapılır. Ya şirketin kurumsal rengine boyanıp logo yazıları yerleştirilir. Ya da aracın tamamına şirkete ait resim ve logolarla kaplama yapılır. Bu işlem genellikle ticari araçlara resmi yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılır. Cast Folyo ile yapılan bu işlem uygulama esnasında asla hata kaldırmaz. Çok dikkatli ve özenli olarak uygulanmalıdır. Üçer reklam olarak bu uygulama için özel olarak eğitim almış personelimizle siz değerli müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Kısmi Araç Giydirme

Kısmi araç giydirme işlemi hem ticari hem de özel nedenlerle yapılabilmektedir. İnsanlar çocuklarının isimlerini araçlarına yazdırmak isterlerse bu da kısmi giydirme kapsamına girer. Bazen de özel bir işaret veya güzel bir söz kısacası özel amaçlarla tasarımı yapılmış görsel veya yazıların aracın bazı bölgelerine yerleştirilmesidir. Bu uygulama için de Cast Folyo uygulaması yapılır.

Araç Giydirme İşlemi Resmi Prosedür

Araç giydirme işlemi resmi prosedür işlemleri biraz uğraştırıcı olmakla birlikte çoğu reklam ajansı bu işlemi ekstra hizmet olarak yapmaktadır.  Araç giydirme uygulaması yapılmadan önce araç giydirmesini yapacak firmadan tasarımın renkli bir çıktısını almak gereklidir.

Sonrasında ilgili belediyeye gidilip “araç reklam vergisi “adı altında bir vergi yatırılması istenmektedir.

Araç muayene istasyonunda Ek-1 belgesi doldurulup araç tespiti yapılır. Bu esnada eğer herhangi bir borcu varsa ödenmesi gerekmektedir.

Borcu olmadığına dair evrak ile birlikte araç muayene istasyonundan gerekli olan izin alındıktan araç giydirme işlemi yapılabilir.  Giydirme işlemi tamamlanınca bağlı bulunduğu bölgenin araç işlemlerini yapan emniyet biriminin ilgili bölümüne gerekli harç miktarı yatırılır.  Ruhsatta ilgili kısma “araç logoludur” ibaresi kayıt ettirilir. Eğer araçta renk değişimi olduysa aracın yani renginin de ruhsata eklenmesi gereklidir. Aracın rengi çoğunluk olarak değişmeyecekse veya marka logosu giydirilmeyecekse bu işleme gerek olmayacaktır. Yani özel amaçlı giydirmelerde ruhsata işleme zorunluluğu yoktur. Araç giydirme işlemi komple araç giydirme ve kısmi araç giydirme olarak iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Tags

Halil Kaya

Web Master

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close