Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Steve Jobs, Apple şirketinin ortaklarından biri olarak namını yürütmüş olsa da şirketin kurulumu esnasında yaşananlar pek de iç açıcı durumlar değil. 1980’lerin ortasında, şirket daha adım adım ilerlerken Steve Jobs hayatının en büyük derslerinden biri olan kovuma dersini aldı.

Apple şirketinden kovulduktan sonra MIT bünyesinde dersler vermeye başladı,  Bu yıla geldiğimizde verdiği dersler infazları gün yüzüne çıktı ve Steve jobs’un o dönemde neler öğrendiğini bizlere aktarma şansını yakaladı. İşin aslına bakılırsa Steve Jobs girişimcilikte öğrenilmesi gereken bütün dersleri daha girişiminin ilk başlarında öğrendi. Steve Jobs bu konuda şanslı olabilir çünkü öğrendikleri sadece öğütlerde kalmadı onları deneyimleyerek büyük bir tecrübe sağladı. Steve Jobs’un o zamanlarda verdiği eğitimler şimdiki yıllarda yeni girişimcilere ön ayak olmak için gün yüzüne çıktı.

İnsanların Başarılı Olmaları İçin Onlara Yardım Etmem Gerekiyor

Steve Jobs verdiği eğitimlerin birinde bu cümleleri söylüyor.

“Artık yanlış yapılan bir şey gördüğünde İlk tepkim onu düzeltmeye çalışmak olamaz burada bir ekip kurduğumuzu ve sadece gelecek yıl değil önümüzdeki 10 yıl boyunca harika şeyler yaratacağımızı söylemek doğru olur.  Artık kendime sorduğum ilk soru şu işlerinde başarısız olan bir kişinin o işi öğrenmesi ne yardım etmek için neler yapmam gerekir?  Bu benim için çok acı verici olsa da bunu yapmak zorundayım.

Aslında içinde bir yerde bir Steve sadece hatayı düzeltip gitmek istiyor. Ancak konu insanlar olduğunda uzun vadeli başarı odaklı bir iletişim kurmak onlar için en iyisi olacaktır onlara doğruyor etmeli başarılı olmaları için elimden gelen bütün yardımı yapmalıyım”

Kurucu Ortağı Olan Steve Jobs’u Kovan Şirketin Başarı Sırrı Neler?

Kurucu ortaklığını yaptığı şirketinden kovulan Steve Jobs nerede hata yaptığını çok düşündü, aslında o da şirket içerisinde herkesin yaptığı hatalardan birini yapmıştı hataların kaynağını bulmak ve insanların hatalarından ders çıkartmasını desteklemek yerine onların hatalarını doğrudan yok etmeye çalışmıştı. İş hayatı ya da sosyal hayata baktığımız zaman hepimiz hatalara el atarak onları düzeltmeye çalışmıyor muyuz? Çalışanların Ya da insanların başarılı olması şirketin başarılı olması anlamına gelir yani çalışanların hatalarını düzeltmek yerine onlara yaptıklarını hatayı öğretmeye çalışmak şirket için en iyi ve en kalıcı çözüm olacaktır.

Kendini Geliştirmek İçin Öğrenmek Ve Öğrendiklerini Uygulamak Gerekir

İster kendi işinizi yapıyor olun isterse başka bir şirkette çalışan olun, iş arkadaşınızın öğrenmesini desteklemeden başarı elde etmek söz konusu değildir.

Şimdilerde teknoloji devi olan Apple’ın örneğinde olduğu gibi anlık çözümler sadece anlat başarı getirir hatta bazı durumlarda işinizden ya da yaptığınız yatırımın ağızdan olmanıza bile neden olabilir.

Girişimler Ve Şirketler Her Zaman Öğrenmeli

Uzun vadeli başarı elde etmeyi düşünüyorsanız bir numaralı kuralınız öğrenmeye odaklanan bir girişim veya şirket oluşturmaktır, Steve Jobs’un içinde bulunduğu durum gibi tüm çalışanların öğrenme sürecinde aktif olarak yer alması oldukça önemlidir

Öğrenen girişim ve şirketleri oluştururken tüm katılımcıların birbirine destek verdiğinden emin olun ve onlara uygun ortamı sunun, elinizden geldiğince çalışanlarınızı arasında oluşan EGO savaşlarını bir kenara bıraktırın.  Göreceksiniz ki Steve Jobs’un vermiş olduğu tavsiyeler sayesinde şirketiniz uzun vadeli olarak gelişme kat edecektir.

Tamamen yerli mini arama motoru olan yetita.com içeriklerinden birisini okuduğunuz yazımıza yıldız vererek puanlamayı, yorumlar kısmında ise görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.